15`

15 ` „Timpul Liturgic – timpul convertirii”

17 Octombrie 2015, în Colegiu, Cultural, Noutăți, Proiecte

Pentru membrii Colegiului „Sfântul Nicolae”, seara zilei de 15 octombrie rămâne una memorabilă, fiind seara în care l-am avut în mijlocul nostru, în cadrul proiectului 15`, pe Părintele Ieromonah Macarie de la Mănăstirea SimonosPetras din Athos. Cu deosebită bucurie, Părintele a acceptat invitația noastră de a ne împărtăși câteva gânduri pe tema „Timpul Liturgic – timpul convertirii”, traducerea fiind asigurată de Părintele Profesor Roger Coresciuc.

15` - seara I

1 Aprilie 2015, în Colegiu, Mira, Cultural, Noutăți, Proiecte

„O călătorie de 1000 de mile începe cu un singur pas” spunea un proverb chinezesc. Primul pas al proiectului 15` (15 minute) organizat de Comisia Culturală a Colegiului „Sfântul Nicolae” în parteneriat cu Asociația MIRA, l-am făcut în seara zilei de marți, 31 martie 2015, împreună cu Domnul Profesor Doctor Nicu Gavriluță, decanul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice din Iași.