aleph

Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântului Nicolae”

4 Iunie 2017, în Colegiu, Aleph, Comisii, Noutăți, Proiecte, Foto

Joi, 1 iunie, Colegiul „Sfântul Nicolae” a organizat cea de a treia ediție a „Galei Voluntarilor”. Evenimentul a avut loc la Centrul de evenimente „Agora” începând cu ora 17:00 și a reunit membri ai Colegiului, sponsori, precum și invitați de seamă. Moderatorii Galei au fost Georgiana Chirilianu și Alexandru Oprea, membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”.

Seară de poezie și cânt pascal ,,Hristos a înviat! Bucuria noastră!”

20 Mai 2016, în Colegiu, Cultural, Misionar, Noutăți

Ieri, 19 mai, în cadrul Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași s-a desfășurat „Seara de poezie și cânt pascal ,,Hristos a înviat! Bucuria noastră!”. Corul Aleph al Colegiului, coordonat de către părintele diacon Alexandru Grigoraș împreună cu alți membrii ai comunității noastre i-au încântat pe cei prezenți, fiecare prin talentul lui: unii cu vocea, care îți înalță cugetul la cele spirituale, iar alții cu versurile rostite din inimă. Au fost interpretate cântări specifice acestei perioade post-pascale, îmbinate cu versuri de poezie religioasă.

Gânduri de pe pământ ucranian

25 Aprilie 2016, în Aleph, Noutăți

În perioada 15-17 aprilie, corul ,,Aleph" al Colegiului ,,Sfântul Nicolae" din Iași, a participat la Festivalul-Concurs ,,Eu sunt acolo unde blagoslovești!" , care a avut loc în orașul ucranian, Ternopol. Acest festival se află la a IV a ediție, în cadrul edițiilor anterioare au mai participat corul ,,Ihos" din cadrul Colegiului Național de Artă ,,Octav Băncilă" și formația corală ,,Nectarius" de la Biserica ,,Sfântul Nectarie din Iași. Pe lângă corul Aleph din România, au mai participat coruri din : Nigeria, Polonia, Republica Moldova, Bulgaria și Ucraina.

Pelerinaj la mănăstirile bucovinene

7 Noiembrie 2015, în Colegiu, Aleph, Noutăți, Proiecte, Foto

Cea de-a treia zi a șederii oaspeților finlandezi ai Colegiului „Sfântul Nicolae” a fost una plină de noi și interesante experiențe. Încă de la primele ore ale dimineții, membrii corului catedralei Uspenski din Finlanda împreună cu nouă membri ai Colegiului au plecat într-un pelerinaj la mănăstirile din Bucovina urmând ca mai apoi să viziteze și plaiurile nemțene.

Concertul Corului parohiei Uspenski și Aleph

6 Noiembrie 2015, în Colegiu, Aleph, Noutăți, Proiecte, Foto

Povestea continuă

Sosiți de două zile în România, Corul parohiei Uspenski din Helsinki, Finlanda a susținut aseară, împreună cu membrii Corului Aleph un minunat și deosebit concert. Minunat datorită calității și deosebit pentru că s-a putu observa cel mai bine până acum, legătura de prietenie care s-a format între membrii celor două coruri.

În sfârșit au sosit oaspeții din Finlanda

5 Noiembrie 2015, în Colegiu, Aleph, Noutăți, Proiecte, Foto

Întâlnirea oaspeților din Finlanda
cu
Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan

Fiecare membru al Corului Aleph își aduce cu drag aminte de cele două săptămâni petrecute în Finlanda în timpul turneului pe care l-au susținut în anul 2014. Gazdele noastre finlandeze au fost mai mult decât ospitaliere și au făcut din timpul petrecut acolo clipe de neuitat.

A IV-a ediție a Școlii de Vară Aleph a ajuns la sfârșit

26 Iulie 2015, în Aleph, Noutăți

Colegiul „Sfântul Nicolae” din Iași a avut bucuria de a găzdui elevi din seminariile teologice ortodoxe aflate sub tutela Arhiepiscopiei Iașilor, unde, alături de membri ai colegiului, coordonatori ai activităților, au învățat să gândească logic, să se cunoască unul pe altul și propriile persoane.

ALEPH Botoșani: Interviu cu Pr. Conf. Dr. Constantin Necula

12 Martie 2015, în Aleph, Noutăți

Luni, 9 martie, la Casa Sindicatelor din Botoșani a avut loc o conferință organizată de A.T.O.R. Botoșani  în care a fost invitat Pr. Conf. Dr.  Constantin Necula, profesor la catedra de Catehetică și Omiletică a Facultății de Teologie Ortodoxă „Andrei Șaguna” din Sibiu. La sfârșitul conferințeti Pr. Constantin Necula a oferit un scurt interviu membrilor Clubului de Jurnalism Religios ALEPH Botosani.

Pagini