Seara la Colegiu

30 Martie 2016, în Caritabil, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Ieri, pe data de 29 martie a avut loc „Seara la Colegiu”, un eveniment ce are loc de mai multe ori în decursul unui an la Colegiul Sfântul Nicolae. Această seară a avut ca punct central „Tombola caritabilă” desfășurată în cadrul comunității noastre în perioada 1 decembrie – 29 martie 2016, în scop social-filantropic. Seara la Colegiu fost moderată de către Cătălin Rotaru și Flavius Popa, doi membri ai Colegiului, care au făcut ca prezentarea evenimentului să fie foarte destinsă. Printre premiile acordate câștigătorilor s-au numărat icoane, CD-uri ale corului psaltic „Aleph”, revista „Familia Ortodoxă”. Marele premiu, un laptop, a fost câștigat de către domnișoara Alexandra Cabat.

Trupa de teatru „H2O” a ținut o scurtă scenetă spre amuzamentul celor prezenți, unii râzând cu lacrimi. A urmat apoi să intre în acțiune corul Colegiului,  „Aleph”, acesta fiind dirijat de părintele diacon Alexandru Grigoraș. Membrii corului au interpretat cântările: „Ușile pocăinței”, „Prochimen”, acestea fiind specifice Postului Mare. Aceștia nu au fost singurii care ne-au încântat urechea cu muzică de calitate, deoarece au urmat apoi sunetele chitărilor la care au cântat Leonard Luția, Cătălin Rotaru și Andrei Ungureanu. Nu a fost nici o mirare faptul că sala a fost plină, venind mulți spectatori din afara Colegilui, fiind foarte încântați de acest eveniment. La sfârșitul acestei seri, invitații au fost serviți cu  ceai și salatine, fiind un bun prilej de a schimba impresii, de a comunica cu cei care au venit pentru prima dată la o activitate CSN-istă, și de a le cere părerea. Sperăm să mai avem tot atât de mulți spectatori la activitățile noastre ce vor urma.

Vladimir Cârlan – Coordonator al Redacției Alpha