„Valori Culturale Românești” - Ediția a XX - a

8 Noiembrie 2018, în Colegiu, Noutăți

În această frumoasă toamnă de An Centenar 2018, elevi și profesori de la două școli de tradiție - Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț și Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași - se reunesc în capitala Moldovei cu prilejul celei de a XX-a ediții a Proiectului educațional interjudețean „Valori Culturale Românești”. Această ediție se va desfășura în perioada 9-11 noiembrie și va fi găzduită de către Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași.

Susține și tu „Cutia cu papucei pentru Ei”!

6 Noiembrie 2018, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

„Cutia cu papucei pentru Ei” reprezintă una dintre cele mai importante acțiuni ale Colegiului „Sfântul Nicolae”. Anual, prin intermediul acestuia, sute de copii provenind din familii sărace de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor primesc încălțăminte din piele. Prin activitatea sa, proiectul a ajuns să aducă bucurie pe chipurile a 537 de copii.

Început de an academic și Formal de „Bun Venit”

4 Octombrie 2018, în Colegiu, Cazare, Noutăți, Foto
Foto: Tudorel Rusu

Marți, 2 octombrie, a avut loc Deschiderea oficială a anului universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, ce a fost marcată prin oficierea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Preasfințitul Ignatie, Episcopul Hușilor și Preasfințitul Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, alături de  un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de corul facultății, dirijat de pr. lect. univ. dr. Gabriel Nastasă.

Comunitatea Colegiului „Sfântul Nicolae” 2018-2019

24 Iulie 2018, în Colegiu, Noutăți

După o serie de interviuri, formulare de evaluare și autoevaluare și centralizarea răspunsurilor candidaților care și-au manifestat dorința de a deveni membri ai Colegiului Sfântul Nicolae 2018-2019, afișăm lista noii comunități. Printre criteriile care au stat la baza selecției se regăsesc: disponibilitatea pentru activități de voluntariat, experiența în astfel de proiecte, dorința de implicare demonstrată în anul precedent și confirmată prin rezultate și participări în organizarea proiectelor,

Înscriere la Colegiul „Sfântul Nicolae” pentru anul universitar 2018-2019

25 Iunie 2018, în Colegiu, Cazare, Noutăți

Începând cu data de 22 iunie, Colegiul „Sfântul Nicolae” a dat startul înscrierilor pentru anul universitar 2018-2019.

Dacă ești o persoană dornică de implicare, dedicată și deschisă, membrii comunității CSN te așteaptă să te alături lor.

Studenții Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” Iași și studentele celorlalte facultăți ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași se pot înscrie completând formularul disponibil prin accesarea link-ului de mai jos. Perioada de înscriere este 22 iunie – 10 iulie.

Procedura este următoarea:

Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”

25 Iunie 2018, în Colegiu, Noutăți, Foto

Joi, 31 mai, începând cu ora 18:30, la Centrul de Evenimente „AGORA” a avut loc Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”. Evenimentul se află la a patra ediție și a avut drept scop premierea voluntarilor, a proiectelor și a partenerilor care s-au remarcat pe parcursul anului universitar 2017-2018. Moderatorul Galei a fost Alexandru Semeniuc, voluntar în cadrul instituției.

„Cutia cu papucei pentru ei“ alături de copii, de ziua lor

25 Iunie 2018, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Foto

Voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae" din Iaşi au desfăşurat, în perioada 1-3 iunie 2018, cea de-a VI-a ediţie a proiectului „Cutia cu papucei pentru ei", activitate prin care peste 40 de copii din mediile defavorizate ale Arhiepiscopiei Iaşilor au beneficiat de încălţăminte nouă, dar şi de pachete cu dulciuri oferite cu ocazia Zilei Internaţionale a Copilului.