15 ` „Timpul Liturgic – timpul convertirii”

17 Octombrie 2015, în Colegiu, Cultural, Noutăți, Proiecte

Pentru membrii Colegiului „Sfântul Nicolae”, seara zilei de 15 octombrie rămâne una memorabilă, fiind seara în care l-am avut în mijlocul nostru, în cadrul proiectului 15`, pe Părintele Ieromonah Macarie de la Mănăstirea SimonosPetras din Athos. Cu deosebită bucurie, Părintele a acceptat invitația noastră de a ne împărtăși câteva gânduri pe tema „Timpul Liturgic – timpul convertirii”, traducerea fiind asigurată de Părintele Profesor Roger Coresciuc. Un loc central în discursul Sfinției Sale l-a ocupat Dumnezeiasca Liturghie, despre care a spus că este slujba Bisericii care nu poate fi mărginită de un reper temporal, deoarece ea proiectează veșnicia în timp. Ca dovadă că tratarea temei a fost făcută într-un mod excepțional, publicul a adresat Părintelui Macarie un număr considerabil de întrebări, multe dintre ele fiind legate și de aspectele practice ale vieții duhovnicești. Seara a continuat cu premierea membrilor Colegiului care au fost voluntari la zilele Cuvioasei Parascheva, cuvântul de final fiind rostit de Părintele Profesor Ioan Vicovan, Decanul Facultății de Teologie din Iași.