Colegiu Sfântul Nicolae

Training „Înteligențe multiple”

30 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

Training-ul „Inteligențe multiple” își propune să ne lanseze în dimensiunea provocatoare a cunoașterii de sine. Acesta va avea loc la școala Varlaam Mitropolitul, vineri - 07 aprilie, susținut de domnul profesor Adrian Timofti, trainer în cadrul Centrului de Formare și Inovare al Arhiepiscopiei Iașilor. Înscrierile se pot face la persoana de contact, Gabriel Carp - 0754841690, până joi - 06 aprilie. Costul trainingului este 50 de lei, confirmarea participării făcându-se prin achitarea acestei sume. Vă așteptăm cu drag!

Colegiul „Sfântul Nicolae” alături de misionarii vieții

28 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

Prima lună a primăverii este de cele mai multe ori considerată luna vieții, luna în care natura renaște pentru a îmbrăca o haină nouă, pentru a da suflare de viață la tot ceea ce ne înconjoară. Este și motivul pentru care prietenii Colegiului „Sfântul Nicolae”, membrii asociației „Pro Vita”, demarează în luna martie o serie de acțiuni menite să ne facă să conștientizăm în mod deplin importanța darului vieții.

“Te invit la un zâmbet, plătesc eu”

23 Martie 2017, în Proiecte, Proiecte

Și săptămâna aceasta, membrii Colegiului Sfântul Nicolae au oferit zâmbete copiilor, norocoșii fiind doi tineri din satul Curagău, comună Comarna. Drumul până la Curagău a fost greu, dar voluntarii noştri nu au renunțat și au reușit să ducă la bun sfârșit ceea ce şi-au propus. Copiii au beneficiat nu doar de kit-ul de îngrijire oferit săptămânal, ci și de un prânz cald. După ce s-a lansat pagina de facebook „Dăruiește un zâmbet”, Diana Penciuc a fost interesată de acest proiect, de aceea a cerut mai multe detalii.

„Să nu ucizi!”

22 Martie 2017, în Misionar, Noutăți, Proiecte

Libertatea este unul dintre cele mai mari daruri pe care ni l-a dat Dumnezeu. Acesta poate deveni o povară greu de purtat pentru cel care nu îl pune în slujba Lui. Pentru tânăra generație libertatea poate însemna multe lucruri, mai ales atunci când ești la liceu și ai toată viața înainte, când simți că toată lumea e a ta și că poți zbura liber, fie numai și cu gândul.

Question Mark - Invitat: Pr. Dragoș Bălinișteanu, referent „Pro Vita” Iași

21 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Video

Săptămâna aceasta l-am avut invitat pe părintele Dragoș Bălinișteanu, preot în parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din satul Curagău, județul Iași. Sfinția sa este referent în cadrul asociației ProVita, unde a activat mulți ani ca și voluntar. Pe lângă studiile de teologie, dumnealui are studii în medicină și turism. Dânsul este un familist convins, tată a patru copii,  fiind un adevărat susținător al vieții.

Question Mark - Invitat: Prof. Lect. Dr. Constantin Iulian-Damian

28 Februarie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Video

Redacția „Alpha” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași a inițiat proiectul intitulat „Question Mark” .Tinerețea este vârsta întrebărilor și a căutărilor, iar mulți tineri au nelămurii cu privire la ceea ce reprezintă activitatea Bisericii, a doctrinei și învățăturilor ei , și modul cum se raportează aceasta la societate.