Colegiul „Sfântul Nicolae”

Mobilier școlar pentru copiii din Piscu Rusului

23 Noiembrie 2017, în Colegiu, Noutăți

Joi, 16 noiembrie 2017, în localitatea Piscu Rusului din comuna Dagâța, județul Iași a avut loc o întâlnire a membrilor Colegiului „Sfântul Nicolae” cu preșcolarii și elevii din sat, aceștia primind în dar 33 de bănci școlare, acest mobilier fiind necesar pentru desfășurarea activității didactice în condiții optime. Proiectul s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, sub atenta coordonare a părintelui arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier pe învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor.

Priveghere la Catedrala „Sfântul Gheorghe”

7 Decembrie 2016, în Colegiu, Aleph, Liturgic, Proiecte

În noaptea de 5 spre 6 decembrie a fost săvârşită Slujba Privegherii unită cu Sfânta Liturghie, la catedrala „Sfântul Gheorghe”.În calitate de slujitori au fost Pr. Arhim. Hrisostom Rădăşanu şi Pr. Roger Coresciuc, iar la strană a cântat Corul Aleph al Colegiului „Sfântul Nicolae” alături de Corul Byzantion.

Privegherea a fost oficiată cu ocazia evenimentului din fiecare an, și anume „Zilele Colegiului”, ca o încununare a acestuia, după vorbele Sfinților Părinți, nimic fără rugaciune.