Colegiul „Sfântul Nicolae”

Interviu cu pr. lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

ărintele lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași ne vorbește despre găsirea sensului teologic potrivit al unui cuvânt și ce provocări apar în acest sens și ne răspunde la întrebarea: „De ce să mulțumim că avem Sfânta Scriptură în limba română?”

Activitate de parteneriat între Parohia Sfântul Pahomie de la Gledin – Madrid și Colegiul „Sfântul Nicolae”

13 Martie 2019, în Colegiu, Comisii, Noutăți, Proiecte, Foto

În perioada februarie-martie, parohia Sfântul Pahomie de la Gledin, Madrid în parteneriat cu Colegiul „Sfântul Nicolae” a desfășurat o campanie de împărțire de daruri pentru o serie de familii aflate în dificultate, din apropierea orașului Iași. Campania s-a înscris în seria activităților organizate în cadrul proiectului „Dăruiește un zâmbet”.

Dăruiește un zâmbet de 8 Martie

11 Martie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Vineri, 8 martie 2019, voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae în parteneriat cu Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Iași II au organizat activitatea „Dăruiește un zâmbet de 8 Martie”. Activitatea se încadrează în proiectul „Dăruiește un zâmbet”, inițiativă ce aparține Colegiului „Sfântul Nicolae”.

Susține și tu „Cutia cu papucei pentru Ei”!

6 Noiembrie 2018, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte

„Cutia cu papucei pentru Ei” reprezintă una dintre cele mai importante acțiuni ale Colegiului „Sfântul Nicolae”. Anual, prin intermediul acestuia, sute de copii provenind din familii sărace de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor primesc încălțăminte din piele. Prin activitatea sa, proiectul a ajuns să aducă bucurie pe chipurile a 537 de copii.

O nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”

28 Aprilie 2018, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Joi, 26 aprilie, a avut loc o nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”. Inițiativa are ca obiective de bază aducerea copiilor defavorizați din parohiile rurale în vizită la unul din cabinetele stomatologice partenere, pentru un consult gratuit și implementarea unei educații cu privire la ceea ce înseamnă sănătatea și igiena orală.

Activitate a voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae” cu ocazia zilei de 8 Martie

9 Martie 2018, în Colegiu, Noutăți, Foto

Prima lună a primăverii este marcată de sărbătorirea zilei de 8 martie, cunoscută sub numele de Ziua Internațională a Femeii. Deși recunoștința pentru persoanele din viața fiecăruia, indiferent de statut (mamă, bunică, soră) nu poate fi cuprinsă în sărbătorirea unei singure zile sau prin oferirea unui anumit cadou, membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” au recurs la cel mai semnificativ gest de început de primăvară, și anume, oferirea de flori, pentru a marca în mod simbolic respectul și prețuirea care li se cuvine.

Făurar 2018 – întâlnire a voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”

19 Februarie 2018, în Colegiu, Comisii, Noutăți, Foto

În perioada 12-15 februarie, membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”, sub coordonarea domnului director Mircea Meriacri, au participat la un team building, organizat la mănăstirea Sihăstria Putnei. Scopul întâlnirii a fost stabilirea priorităților pentru semestrul următor, abordarea unor aspecte legate de activitatea lor ca studenți ai Facultății de Teologie și întărirea spiritului de echipă.

Mobilier școlar pentru copiii din Piscu Rusului

23 Noiembrie 2017, în Colegiu, Noutăți

Joi, 16 noiembrie 2017, în localitatea Piscu Rusului din comuna Dagâța, județul Iași a avut loc o întâlnire a membrilor Colegiului „Sfântul Nicolae” cu preșcolarii și elevii din sat, aceștia primind în dar 33 de bănci școlare, acest mobilier fiind necesar pentru desfășurarea activității didactice în condiții optime. Proiectul s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, sub atenta coordonare a părintelui arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier pe învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor.

Priveghere la Catedrala „Sfântul Gheorghe”

7 Decembrie 2016, în Colegiu, Aleph, Liturgic, Proiecte

În noaptea de 5 spre 6 decembrie a fost săvârşită Slujba Privegherii unită cu Sfânta Liturghie, la catedrala „Sfântul Gheorghe”.În calitate de slujitori au fost Pr. Arhim. Hrisostom Rădăşanu şi Pr. Roger Coresciuc, iar la strană a cântat Corul Aleph al Colegiului „Sfântul Nicolae” alături de Corul Byzantion.

Privegherea a fost oficiată cu ocazia evenimentului din fiecare an, și anume „Zilele Colegiului”, ca o încununare a acestuia, după vorbele Sfinților Părinți, nimic fără rugaciune.