15’ – ediția a II-a

13 Mai 2015, în Comisii, Cultural, Noutăți

Istoria își bate joc de cei care nu o cunosc, repetându-se, spunea Nicolae Iorga. Ținând cont de aceste cuvinte memorabile, cei de la Comisia Culturală a Colegiului „Sfântul Nicolae” s-au gândit că un istoric ar fi cel mai potrivit invitat pentru cea de-a doua ediție a proiectului „15 minute”. Astfel, în seara zilei de 12 mai, domnul Petronel Zahariuc, Decanul Facultății de Istorie din Iași s-a aflat în mijlocul nostru, la seara de dialog intitulată „Provocări ale viitorului văzute de un cunoscător al trecutului”. Pe parcursul dialogului, domnul profesor a subliniat importanta legătură ce se află între Biserică și Școală, cât și nevoia de coabitare în vederea scopului comun de a menține unitatea și identitatea poporului român. Publicul a fost entuziasmat de discursul domniei sale, dovedind acest lucru prin numeroasele întrebări ce i-au fost adresate la sfârșit. În a doua parte, domnul Zahariuc a exprimat ceva din așteptările pe care le are de la viitorii slujitori ai sfintelor altare, conchizând prin îndemnul de a nu fi cu un cap deasupra celorlalți.

Astfel, prin cea de a doua ediție, 15’ intră într-o tradiție de la care așteptăm rod și – de ce nu? – poate și în istorie!

Mihail Tamba