comunitate

Evenimente speciale în prima parte a Zilelor Colegiului „Sfântul Nicolae”

În perioada 4-8 decembrie, la Colegiul „Sfântul Nicolae” au avut loc Zilele Colegiului, evenimente care au în centru sărbătorirea Sfântului Ierarh Nicolae, patronul instituției. Evenimentele care se desfășoară în această perioadă vizează pe de o parte direct membrii, iar pe de altă parte sunt adresate și tuturor celor colaborează cu voluntarii Colegiului.

15’ – CREDIBILITATEA NOASTRĂ ÎN FAȚA OAMENILOR

8 Aprilie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Proiecte, Foto

În seara zile de joi, 6 aprilie, la Colegiul Sfântul Nicolae a avut loc o nouă întâlnire din cadrul proiectului 15’. Dacă în apropierea sărbătorii Nașterii Domnului, evenimentul l-a avut ca invitat pe părintele conferențiar Patriciu Vlaicu de la parohia Sfântul Nicolae din Bruxelles, ediția aceasta s-a bucurat de prezența unui alt exponent de seamă al ortodoxiei românești din diaspora, părintele Răzvan Andrei Ionescu. Tema dialogului a fost: „Credibilitatea noastră în fața oamenilor”

Cutia cu papucei în parohia Pocreaca

5 Aprilie 2017, în Colegiu, Comisii, Noutăți, Proiecte, Foto

Duminică, 2 aprilie, membrii „Colegiului Sfântul Nicolae“ au desfăşurat o nouă ediţie a proiectului „Cutia cu papucei pentru ei“. De această dată, 6 voluntari au poposit în Parohia cu hramurile „Duminica Tuturor Sfinţilor“ şi „Sfântul Ierarh Nicolae“ din satul Pocreaca, comuna Schitu Duca, judeţul Iaşi. Proiectul se află la cea de a doua vizită în cadrul acestei comunităţi. Parohia se află într-un parteneriat mai vechi cu membrii colegiului, aceştia desfăşurând în trecut mai multe activităţi sociale pentru copiii din această parohie.

Noutăți si proiecte la Colegiu

5 Aprilie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

Ultimele zile au fost pline pentru membrii comunității noastre și pentru toate acestea, aducem mulțumire lui Dumnezeu!

Pentru că proiectele au fost multe și mulți dintre prietenii Colegiului ar fi dorit să participe, ne-am gândit să postăm un articol în care să cuprindem unele din activitățile trecute dar și unele ce vor avea loc până la începutul vacanței de Paști.

Seara lui Dragobete

Dragobetele este o zi a românilor, o zi în care se sărbătorește dragostea, așa cum ne-au lăsat-o strămoșii noștri. Cu prilejul acestei zile, vă invităm să petreceti, alături de persoana iubită, într-o atmosferă plăcută și relaxantă, o Seară a lui Dragobete.