csn

Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”

25 Iunie 2018, în Colegiu, Noutăți, Foto

Joi, 31 mai, începând cu ora 18:30, la Centrul de Evenimente „AGORA” a avut loc Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”. Evenimentul se află la a patra ediție și a avut drept scop premierea voluntarilor, a proiectelor și a partenerilor care s-au remarcat pe parcursul anului universitar 2017-2018. Moderatorul Galei a fost Alexandru Semeniuc, voluntar în cadrul instituției.

Întâlnirea cu dentistul

5 Aprilie 2017, în Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Nici săptămâna aceasta membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” nu au uitat să împartă zâmbete. De data aceasta copiilor din satul Stanca. Mihăiță și Gabriela, căci despre ei este vorba aici, au fost foarte încântați atunci când au aflat ca vor face o excursie în Iași, la un stomatolog. Bucuria a fost și mai mare atunci cand  zâmbetele lor au devenit mai frumoase și mai sănătoase.

Motivați să creștem - Team building CSN 2017

22 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți

La inițiativa Arhim. Hrisostom Rădășanu, în perioada 17-19 martie, coordonatorii comisiilor, precum și responsabilii proiectelor de tradiție ale Colegiului s-au întâlnit la Sihăstria Putnei, unde, sub îndrumarea Părintelui și a domnului director Valentin-Iulian Țoc s-a desfășurat un team building dedicat leadershipului situațional.

În prima zi a trainingului accentul a fost pus pe lucrul în echipă, aspect care a avut drept scop crearea unui mediu plăcut și totodată favorabil interacțiunii între participanții la activitate.

Question Mark - Invitat: Pr.Prof.Dr. Cristinel Ioan Teșu

6 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Video

În cadrul seriei de interviuri „Question Mark” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași, l-am avut săptămâna aceasta invitat pe Pr.Prof.Dr. Cristinel Ioan Teșu, prodecan al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași și titular la catedra de „Spiritualitate Ortodoxă - Ascetică și Mistică” în cadrul aceleiași instituții. Acesta a răspuns la multe întrebări de actualitate precum:

1. De ce este importantă spiritualitatea în viața creștină?

2. Care este diferenţa dintre „a fi religios” şi „a fi spiritual”?

Campionatul de fotbal - Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”

20 Decembrie 2016, în Colegiu, Noutăți

Miercuri, 14 decembrie, Comisia „Timp Liber” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași, a organizat pentru  Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae” Iași  un Campionat de Fotbal. Acesta a avut loc la Baza sportivă din Metalurgie. Au participat opt echipe a câte cinci jucători plus unul, căpitanii fiind reprezentați de către: R. Floria, F. Mirea, I. Popa, C. Bailău, D. Vlădău, C. Vacarciuc, P.Cernat, M. Enea.

Prima săptămână DAU

25 Noiembrie 2016, în Colegiu, Caritabil, Noutăți

Proiectul DAU, o inițiativă a comunității de fete care aparține Colegiului Sfântul Nicolae, a debutat săptămâna aceasta, impactul fiind pe măsura entuziasmului. Ziua de joi nu a fost aleasă întâmplător, ci pentru că este inchinată de Biserică cinstirii Sfântului Nicolae, un adevărat Părinte al săracilor și patronul Colegiului nostru.

Seară de poezie „Plumb”

3 Noiembrie 2016, în Colegiu, Noutăți

Membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași iubesc poezia! De această dată poezia simbolistă, drept urmare, miercuri, pe data de 2 noiembrie începând cu ora 18:27 s-a desfășurat Seara de poezie „Plumb”, închinată marelui poet simbolist George Bacovia. Focul „trosnea” în șemineu, atunci când inițiatorul acestei seri, Marius Elisei coordonator al Comisiei Culturale a Colegiului, masterand și veteran în seri lirice, a dat startul emoțiilor survenite în urma recitării poeziilor bacoviene.

Formal la început de an universitar

7 Octombrie 2016, în Colegiu, Noutăți

Ieri, 06. 10. 2016, membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” au participat la binecunoscutul și tradiționalul Formal de început de an academic. Evenimentul, deși a avut aceeași tematică ca în anii anteriori(cravată/papion, costum, pantofi, rochie), a fost unul special, deoarece în mijlocul membrilor s-a aflat și Înaltpreasfințitul Părintele nostru Teofan, Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

CSN-iștii voluntăresc cu drag și spor (3)

15 Septembrie 2016, în Colegiu, Noutăți

După cunoscutul nostru obicei, în această săptămână vă vom prezenta experiența unui membru  dedicat comunității CSN. Octavian Stan, voluntar de seamă din cadrul Colegiului „Sfântul Nicolae”, a ținut să ne mărturisească în următoarele rânduri, ce reprezintă cu adevărat voluntariatul pentru el. Așadar, să vedem ce ne-a declarat:

CSN-iștii voluntăresc cu drag și spor (2)

6 Septembrie 2016, în Colegiu, Noutăți

După cum ne-am făcut un obicei din a împărtăși celorlalți părți din noi și din experiențele noastre, am decis să vă oferim gândurile unui CSN-ist cu suflet mare și poftă de voluntariat. Șalgău George-Antonie, sau Shaggy cum îl știm cu toții, a primit anul acesta la Gala Voluntarilor CSN premiul „Voluntarul anului” la categoria seniori. Așadar, un premiu important vine cu un interviu pe măsură. Să-l ascultăm pe Shaggy:

Care este numele tău și al proiectului în care ai fost implicat?

Pagini