csn

Interviu cu asist. dr. Alexandru Prelipcean în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

Asistentul universitar Alexandru Prelipcean din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” ne răspunde la câteva întrebări teologice actuale:

Care este exercițiul traducerii unui cuvânt?
Problematici traductologice privind termeni teologici din Rugăciunea domnească „Tatăl nostru”.

Interviu realizat în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”.

Membrii Colegiului Sfântul Nicolae din Iași – pelerini în căutarea sfințeniei dătătoare de pace și bucurie lăuntrică

Cu binecuvântarea Părintelui Arhimandrit Hrisostom Rădășanu – consilier pe Sectorul de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor și președintele Fundaţiei „Varlaam Mitropolitul”, în după-amiaza zilei de miercuri, 10 aprilie, membrii Comisiei Liturgice din cadrul Colegiului Sfântul Nicolae din Iași, au mers într-un pelerinaj la Mănăstirea Hadâmbu, din Județul Iași. Aceștia, ajunși acolo, au participat la Denia Canonului celui Mare a Sfântului Andrei Criteanul, ce s-a săvârștit în cadrul obștii monahale sub protia Părintelui Stareț Nicodim Gheorghiţă.

Făurar 2019 – start-up pentru un nou semestru în Colegiul „Sfântul Nicolae”

În perioada 22-24 februarie, coordonatorii și cei mai implicați membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”, s-au întâlnit la Durău, pentru un nou team building de cunoaștere și formare – Făurar 2019. Mentorii acestor zile au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, părintele Lucian Filip, directorul Centrului de Formare Continuă și domnul Mircea Meriacri, directorul instituției.

Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”

25 Iunie 2018, în Colegiu, Noutăți, Foto

Joi, 31 mai, începând cu ora 18:30, la Centrul de Evenimente „AGORA” a avut loc Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”. Evenimentul se află la a patra ediție și a avut drept scop premierea voluntarilor, a proiectelor și a partenerilor care s-au remarcat pe parcursul anului universitar 2017-2018. Moderatorul Galei a fost Alexandru Semeniuc, voluntar în cadrul instituției.

Întâlnirea cu dentistul

5 Aprilie 2017, în Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Nici săptămâna aceasta membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” nu au uitat să împartă zâmbete. De data aceasta copiilor din satul Stanca. Mihăiță și Gabriela, căci despre ei este vorba aici, au fost foarte încântați atunci când au aflat ca vor face o excursie în Iași, la un stomatolog. Bucuria a fost și mai mare atunci cand  zâmbetele lor au devenit mai frumoase și mai sănătoase.

Motivați să creștem - Team building CSN 2017

22 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți

La inițiativa Arhim. Hrisostom Rădășanu, în perioada 17-19 martie, coordonatorii comisiilor, precum și responsabilii proiectelor de tradiție ale Colegiului s-au întâlnit la Sihăstria Putnei, unde, sub îndrumarea Părintelui și a domnului director Valentin-Iulian Țoc s-a desfășurat un team building dedicat leadershipului situațional.

În prima zi a trainingului accentul a fost pus pe lucrul în echipă, aspect care a avut drept scop crearea unui mediu plăcut și totodată favorabil interacțiunii între participanții la activitate.

Question Mark - Invitat: Pr.Prof.Dr. Cristinel Ioan Teșu

6 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Video

În cadrul seriei de interviuri „Question Mark” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași, l-am avut săptămâna aceasta invitat pe Pr.Prof.Dr. Cristinel Ioan Teșu, prodecan al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași și titular la catedra de „Spiritualitate Ortodoxă - Ascetică și Mistică” în cadrul aceleiași instituții. Acesta a răspuns la multe întrebări de actualitate precum:

1. De ce este importantă spiritualitatea în viața creștină?

2. Care este diferenţa dintre „a fi religios” şi „a fi spiritual”?

Campionatul de fotbal - Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”

20 Decembrie 2016, în Colegiu, Noutăți

Miercuri, 14 decembrie, Comisia „Timp Liber” a Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași, a organizat pentru  Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae” Iași  un Campionat de Fotbal. Acesta a avut loc la Baza sportivă din Metalurgie. Au participat opt echipe a câte cinci jucători plus unul, căpitanii fiind reprezentați de către: R. Floria, F. Mirea, I. Popa, C. Bailău, D. Vlădău, C. Vacarciuc, P.Cernat, M. Enea.

Prima săptămână DAU

25 Noiembrie 2016, în Colegiu, Caritabil, Noutăți

Proiectul DAU, o inițiativă a comunității de fete care aparține Colegiului Sfântul Nicolae, a debutat săptămâna aceasta, impactul fiind pe măsura entuziasmului. Ziua de joi nu a fost aleasă întâmplător, ci pentru că este inchinată de Biserică cinstirii Sfântului Nicolae, un adevărat Părinte al săracilor și patronul Colegiului nostru.

Seară de poezie „Plumb”

3 Noiembrie 2016, în Colegiu, Noutăți

Membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași iubesc poezia! De această dată poezia simbolistă, drept urmare, miercuri, pe data de 2 noiembrie începând cu ora 18:27 s-a desfășurat Seara de poezie „Plumb”, închinată marelui poet simbolist George Bacovia. Focul „trosnea” în șemineu, atunci când inițiatorul acestei seri, Marius Elisei coordonator al Comisiei Culturale a Colegiului, masterand și veteran în seri lirice, a dat startul emoțiilor survenite în urma recitării poeziilor bacoviene.

Pagini