Comunitatea Colegiului„Sfântul Nicolae” din Iaşi şi-a răsplătit voluntarii

Membrii şi coordonatorii Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iaşi au participat ieri, 30  mai 2019, la cea de a V-a ediţie a Galei Voluntarilor, festivitatea având loc la Hotelul Bellaria din Iaşi. Evenimentul şi-a dorit să premieze cei mai activi şi implicaţi voluntari ai comunitaţii, dar şi-a propus să evidenţieze şi cele mai bune proiecte, aducând totodată un semn de mulţumire partenerilor care s-au remarcat pe parcursul anului universitar 2018-2019.

Făurar 2019 – start-up pentru un nou semestru în Colegiul „Sfântul Nicolae”

În perioada 22-24 februarie, coordonatorii și cei mai implicați membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”, s-au întâlnit la Durău, pentru un nou team building de cunoaștere și formare – Făurar 2019. Mentorii acestor zile au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, părintele Lucian Filip, directorul Centrului de Formare Continuă și domnul Mircea Meriacri, directorul instituției.

Seară de poezie dedicată poetului Lucian Blaga în cadrul Zilelor Colegiului

9 Decembrie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Foto

Săptămâna dedicată Zilelor Colegiului Sf. Nicolae a debutat cu momente speciale, toate culminând cu Privegherea și Sf. Liturghie nocturnă în ziua prăznuirii Sf. Nicolae în care noi, membrii Colegiului, ne-am bucurat împreună de comuniunea liturgică și de cântul bizantin care a împodobit în veșmânt de sărbătoare aceste momente. Totodată, așa cum soarele ajunge la zenit și apoi coboară, după Sf. Liturghie - zenitul existentei noastre, evenimentele au continuat să se desfășoare, liniștind marea și ducând corabia Colegiului Sf. Nicolae la liman.

O nouă ediție 15 minute: Islamul - identitatea unei religii

27 Aprilie 2017, în Cultural, Noutăți

„Mass-media ne copleșește cu evenimente negative, chiar terifiante, care au loc în numele Islamului. Aceste excese umbresc adesea valorile fundamentale care îi definesc pe credincioșii musulmani. Demersul nostru reprezintă o încercare de a intra în contact cu ceea ce înseamnă de fapt a fi musulman, subliniind diferitele dimensiuni ale Islamului și ale unor evenimente-cheie de la începutul acestei religii (viața lui Mohamed și schisma timpurie). Folosim acest pretext pentru a lăsa un spațiu de reflecție și dialog, cu scopul de a ne confrunta cu propriile prejudecăți”.

15’ – CREDIBILITATEA NOASTRĂ ÎN FAȚA OAMENILOR

8 Aprilie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Proiecte, Foto

În seara zile de joi, 6 aprilie, la Colegiul Sfântul Nicolae a avut loc o nouă întâlnire din cadrul proiectului 15’. Dacă în apropierea sărbătorii Nașterii Domnului, evenimentul l-a avut ca invitat pe părintele conferențiar Patriciu Vlaicu de la parohia Sfântul Nicolae din Bruxelles, ediția aceasta s-a bucurat de prezența unui alt exponent de seamă al ortodoxiei românești din diaspora, părintele Răzvan Andrei Ionescu. Tema dialogului a fost: „Credibilitatea noastră în fața oamenilor”