O nouă ediție 15 minute: Islamul - identitatea unei religii

27 Aprilie 2017, în Cultural, Noutăți

„Mass-media ne copleșește cu evenimente negative, chiar terifiante, care au loc în numele Islamului. Aceste excese umbresc adesea valorile fundamentale care îi definesc pe credincioșii musulmani. Demersul nostru reprezintă o încercare de a intra în contact cu ceea ce înseamnă de fapt a fi musulman, subliniind diferitele dimensiuni ale Islamului și ale unor evenimente-cheie de la începutul acestei religii (viața lui Mohamed și schisma timpurie). Folosim acest pretext pentru a lăsa un spațiu de reflecție și dialog, cu scopul de a ne confrunta cu propriile prejudecăți”.

15’ – CREDIBILITATEA NOASTRĂ ÎN FAȚA OAMENILOR

8 Aprilie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Proiecte, Foto

În seara zile de joi, 6 aprilie, la Colegiul Sfântul Nicolae a avut loc o nouă întâlnire din cadrul proiectului 15’. Dacă în apropierea sărbătorii Nașterii Domnului, evenimentul l-a avut ca invitat pe părintele conferențiar Patriciu Vlaicu de la parohia Sfântul Nicolae din Bruxelles, ediția aceasta s-a bucurat de prezența unui alt exponent de seamă al ortodoxiei românești din diaspora, părintele Răzvan Andrei Ionescu. Tema dialogului a fost: „Credibilitatea noastră în fața oamenilor”

15' - Credibilitatea noastră în fața oamenilor. Invitat: Pr. Răzvan Ionescu

3 Aprilie 2017, în Colegiu, Cultural, Noutăți, Proiecte

Colegiul Sfântul Nicolae și masteranzii din cadrul Masterului de Misiune și Slujire Pastorală, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, vă invită la un dialog despre credibilitatea noastră ca oameni ai Bisericii, sau studenți la teologie, sau absolvenți, sau preoți în fața oamenilor. Invitatul nostru este Pr. Răzvan Ionescu, paroh al parohiei ortodoxe române „Sfânta Parascheva - Sfânta Genoveva” din Paris și responsabil al direcției „Teologie și știință” în cadrul Centrului Ortodox de Studii și de Cercetări „Dumitru Stăniloae” din Paris.

Seara lui Dragobete

Dragobetele este o zi a românilor, o zi în care se sărbătorește dragostea, așa cum ne-au lăsat-o strămoșii noștri. Cu prilejul acestei zile, vă invităm să petreceti, alături de persoana iubită, într-o atmosferă plăcută și relaxantă, o Seară a lui Dragobete.

15’ - Rânduiala tinereții după canonul Bisericii. Obsesie anacronică sau calea împlinirii

17 Decembrie 2016, în Cultural, Noutăți

Unul dintre proiectele devenite tradiție în cadrul Colegiului ”Sfântul Nicolae” este proiectul 15’. Evenimentul constă în desfășurarea unei întâlniri pe o temă stabilită în prealabil, alături de un invitat specializat într-un anumit domeniu. Ceea ce este specific proiectului este faptul că prelegerea invitatului este concentrată pe o durată 15 minute, urmând ca cea mai mare parte a întâlnirii să fie dedicată întrebărilor publicului. Astfel, evenimentul ia forma unui dialog deschis între auditoriu și invitat.

Dragă societate...

23 Noiembrie 2016, în Cultural, Proiecte

Iași, 28 octombrie 2016

Dragă Societate,

Mă bucur că pot să-mi spun oful. Mă poți considera un mic Sisif, deși conștient că nu va putea să scape de pedeapsa eternă, se supune osândei.