cultural

O nouă ediție 15 minute: Islamul - identitatea unei religii

27 Aprilie 2017, în Cultural, Noutăți

„Mass-media ne copleșește cu evenimente negative, chiar terifiante, care au loc în numele Islamului. Aceste excese umbresc adesea valorile fundamentale care îi definesc pe credincioșii musulmani. Demersul nostru reprezintă o încercare de a intra în contact cu ceea ce înseamnă de fapt a fi musulman, subliniind diferitele dimensiuni ale Islamului și ale unor evenimente-cheie de la începutul acestei religii (viața lui Mohamed și schisma timpurie). Folosim acest pretext pentru a lăsa un spațiu de reflecție și dialog, cu scopul de a ne confrunta cu propriile prejudecăți”.

15’ – CREDIBILITATEA NOASTRĂ ÎN FAȚA OAMENILOR

8 Aprilie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Proiecte, Foto

În seara zile de joi, 6 aprilie, la Colegiul Sfântul Nicolae a avut loc o nouă întâlnire din cadrul proiectului 15’. Dacă în apropierea sărbătorii Nașterii Domnului, evenimentul l-a avut ca invitat pe părintele conferențiar Patriciu Vlaicu de la parohia Sfântul Nicolae din Bruxelles, ediția aceasta s-a bucurat de prezența unui alt exponent de seamă al ortodoxiei românești din diaspora, părintele Răzvan Andrei Ionescu. Tema dialogului a fost: „Credibilitatea noastră în fața oamenilor”

15' - Credibilitatea noastră în fața oamenilor. Invitat: Pr. Răzvan Ionescu

3 Aprilie 2017, în Colegiu, Cultural, Noutăți, Proiecte

Colegiul Sfântul Nicolae și masteranzii din cadrul Masterului de Misiune și Slujire Pastorală, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, vă invită la un dialog despre credibilitatea noastră ca oameni ai Bisericii, sau studenți la teologie, sau absolvenți, sau preoți în fața oamenilor. Invitatul nostru este Pr. Răzvan Ionescu, paroh al parohiei ortodoxe române „Sfânta Parascheva - Sfânta Genoveva” din Paris și responsabil al direcției „Teologie și știință” în cadrul Centrului Ortodox de Studii și de Cercetări „Dumitru Stăniloae” din Paris.

„Oamenii sunt păsări cu aripile crescute pe dinăuntru”

31 Martie 2015, în Cultural, Noutăți

„Oamenii sunt păsări cu aripile crescute pe dinăuntru”, spunea marele poet român postbelic Nichita Stănescu ( 31 martie 1933 - 13 decembrie 1983). Probabil că astfel de aripi au fost și cele din interiorul său, aripi ce l-au făcut să zboare în înaltul limbii române și spre sublimul înveșmântării cuvântului pentru a-i da sens.

Programul Cultural al Iașului 16 - 22 martie

17 Martie 2015, în Comisii, Cultural, Noutăți

Luni, 17 martie 2015

•    Expoziție temporară 27 februarie – 19 aprilie 2015 „Meșteșugul pierdut Ceramica în ritul funerar”, Muzeul Viei și Vinului Hîrlău
  •    Expoziție de icoane pe sticlă „Bucuria sufletului” 1 – 31 martie , Sala Galeriile de Artă, etaj 1, Ateneul Tătărași
  •    Expoziție „Cucoane, coafuri și smacuri” 8 martie – 2 aprilie 2015, Muzeul Unirii Iași, Str. Lăpușneanu, nr. 14

Marți, 18 martie 2015

„Hai să facem cunoștință cu Micul Prinț”

2 Martie 2015, în Cultural

Miercuri, 4 martie 2015, începând cu ora 17:00, Clubul de Lectură al Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași vă invită să descoperiți minunata lume a prințului lui Antoine de Saint-Exupery. Nu este nevoie să fi citit opera, deoarece vom lectura împreună fragmente care au făcut cartea celebră și vom discuta pe marginea textului împreună, lângă o ceașcă de ceai. Te așteptăm miercuri după-amiază în sala de lectură a Colegiului să promovăm literatura de calitate!

„Eu am făcut piatra să cânte pentru Omenire” - Constantin Brâncuși

19 Februarie 2015, în Cultural, Noutăți

La 19 februarie 1876, în Hobița, județul Gorj, se năștea al șaselea copil al lui Radu Nicolae Brâncuși și al Mariei Brâncuși, Constantin, cel ce avea să fie cel mai mare sculptor român al tuturor timpurilor. Copilăria marcată de dese plecări de acasă în lungi ani de ucenicie se incheie cu absolvirea, în 1898 a Școlii de Arte și Meserii din Craiova, iar mai apoi a Școlii de Bellearte din București. Se face remarcat încă din anii studenției, obținând mai multe premii și mențiuni pentru  sculpturi precum Bustul lui Vitellius, Capul lui Laocoon sau Studiu.