DAU

Proiecte ale Colegiului „Sfântul Nicolae“, premiate la Gala Naţională a Voluntarilor

15 Ianuarie 2018, în Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto
Sursă foto: https://www.facebook.com/GalaNationalaAVoluntarilor/

Colegiul „Sfântul Nicolae“ este unul dintre mediile cele mai propice voluntariatului din mediul studenţesc ieşean. Anual, acesta ajunge la inimile oamenilor prin diverse proiecte ce au ca scop, pe de o parte, acţiunile filantropice concretizate prin ajutorarea semenilor, iar pe de altă parte, promovarea creativităţii şi a spiritului critic. Ca şi în anul 2016, Colegiul a participat şi anul trecut la Gala Naţională a Voluntarilor, eveniment menit să recunoască meritele voluntariatului, la nivel naţional.

Susține și tu activitatea Colegiului „Sfântul Nicolae” la Gala Națională a Voluntarilor

4 Decembrie 2017, în Comisii, Noutăți, Proiecte

Colegiul „Sfântul Nicolae” este unul dintre mediile cele mai propice voluntariatului din mediul studențesc ieșean. Anual, acesta ajunge la inimile oamenilor prin diverse proiecte ce au ca scop pe de o parte acțiunile filantropice concretizate prin ajutorarea semenilor, iar pe de altă parte promovarea creativității și a spiritului critic.

DAU- Săptămâna a-2-a

7 Decembrie 2016, în Colegiu, Proiecte

Proiectul DAU este o inițiativă a comunității de fete din cadrul Colegiului „Sfântul Nicolae”, Colegiu ce se caracterizează printr-o misiune VIE ghidată de valori precum voluntariat, implicare și experiență.  În cadrul acestui proiect, tinerele implicate cultivă credința în Dumnezeu  și dragostea față de aproape. Inițiativa noastră se îndreaptă către sufletele ce poartă poveri ale sărăciei și ale singurătății cu scopul de a le aduce câteva clipe de tihnă sufletească , oferindu-le o masă caldă.

Prima săptămână DAU

25 Noiembrie 2016, în Colegiu, Caritabil, Noutăți

Proiectul DAU, o inițiativă a comunității de fete care aparține Colegiului Sfântul Nicolae, a debutat săptămâna aceasta, impactul fiind pe măsura entuziasmului. Ziua de joi nu a fost aleasă întâmplător, ci pentru că este inchinată de Biserică cinstirii Sfântului Nicolae, un adevărat Părinte al săracilor și patronul Colegiului nostru.