Evenimente speciale în prima parte a Zilelor Colegiului „Sfântul Nicolae”

În perioada 4-8 decembrie, la Colegiul „Sfântul Nicolae” au avut loc Zilele Colegiului, evenimente care au în centru sărbătorirea Sfântului Ierarh Nicolae, patronul instituției. Evenimentele care se desfășoară în această perioadă vizează pe de o parte direct membrii, iar pe de altă parte sunt adresate și tuturor celor colaborează cu voluntarii Colegiului.

Priveghere la Catedrala „Sfântul Gheorghe”

7 Decembrie 2016, în Colegiu, Aleph, Liturgic, Proiecte

În noaptea de 5 spre 6 decembrie a fost săvârşită Slujba Privegherii unită cu Sfânta Liturghie, la catedrala „Sfântul Gheorghe”.În calitate de slujitori au fost Pr. Arhim. Hrisostom Rădăşanu şi Pr. Roger Coresciuc, iar la strană a cântat Corul Aleph al Colegiului „Sfântul Nicolae” alături de Corul Byzantion.

Privegherea a fost oficiată cu ocazia evenimentului din fiecare an, și anume „Zilele Colegiului”, ca o încununare a acestuia, după vorbele Sfinților Părinți, nimic fără rugaciune.

Rânduiala Iertării

14 Martie 2016, în Liturgic, Noutăți

Ieri, 13 martie, în Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, membrii Colegiului „Sfântul Nicolae”, au săvârșit  „Rânduiala Iertării”, începând cu ora 16:00. Alături de studenții teologi, a participat după cum ne-a obișnuit și Pr. Arhim. Hrisostom Rădășanu, Consilerul pe Sectorul de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor .

Ziua Sfântului Nicolae la Colegiu

„Anul acesta am avut bucuria de a-l prăznui pe Sfântul Ierarh Nicolae într-un cadru solemn, la catedrala veche din Iaşi, unde am primit cu toții ca dar în ghetuțele sufletelor noastre multă  liniște şi bucurie. Vecernia Mare cu Litie şi Sfânta Liturghie au reprezentat pentru noi un bun prilej de a aduce mulțumire Sfântului Nicolae pentru ajutorul primit în realizarea proiectelor din cadrul Zilelor Colegiului şi nu numai.

Expoziție de icoane la Colegiul „Sfântul Nicolae”

4 Decembrie 2015, în Colegiu, Liturgic, Noutăți, Foto

Expoziţie de icoane la Colegiul „Sfântul Nicolae”

Marţi, 1 decembrie a.c., a avut loc vernisajul expoziţiei de icoane pe lemn şi schiţe ,,Icoană şi tradiţie”. Evenimentul a fost organizat în cadrul „Zilelor Colegiului 2015”, în contextul Anului comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii.

1 Decembrie CSN-ist

2 Decembrie 2015, în Colegiu, Liturgic, Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto

1 Decembrie CSN-ist

1 Decembrie, ziua în care tot românul este își aduce aminte de moștenirea pe care strămoșii noștri ne-au lăsat-o pentru vecia acestei lumi. O moștenire plină de cânt: de , de jale