Lucian Blaga

Seară de poezie dedicată poetului Lucian Blaga în cadrul Zilelor Colegiului

9 Decembrie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Foto

Săptămâna dedicată Zilelor Colegiului Sf. Nicolae a debutat cu momente speciale, toate culminând cu Privegherea și Sf. Liturghie nocturnă în ziua prăznuirii Sf. Nicolae în care noi, membrii Colegiului, ne-am bucurat împreună de comuniunea liturgică și de cântul bizantin care a împodobit în veșmânt de sărbătoare aceste momente. Totodată, așa cum soarele ajunge la zenit și apoi coboară, după Sf. Liturghie - zenitul existentei noastre, evenimentele au continuat să se desfășoare, liniștind marea și ducând corabia Colegiului Sf. Nicolae la liman.

Seri în Versuri-Fir de lumină

4 Decembrie 2015, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Foto

Seri în Versuri-Fir de lumină

Colegiul Sfântul Nicolae, în data de 2 decembrie la orele 19:00, a transmis emoție și a adus profunzimile poetului Lucian Blaga în fața celor ce au dorit să îi descopere tăcerea. În Sala Festivă a Colegiului, la seara de poezie „Fir de lumină” din cadrul proiectului „Seri în versuri” s-au recitat cele mai reprezentative poezii ale lui Lucian Blaga, care au împărtășit bucurie, optimism, mister, lumină și întuneric.