Călătorie de Crăciun în jurul lumii

17 Decembrie 2015, în Colegiu, Mira, Noutăți, Proiecte

Crăciunul reprezintă unul dintre cele mai importante momente ale anului în care toată lumea simte bucuria Nașterii. Anul acesta, pe 10 ale lunii, ne-am propus și noi să ne adunăm în jurul unei căni de vin fiert pentru a afla cum anume se desfășoară această mare sărbătoare și în alte părți ale lumii. De aceea, în cadrul evenimentului „Călătorie de Crăciun în jurul lumii”, am putut călători printre tradițiile țărilor precum Islanda, Grecia, Groenlanda, Columbia, Rusia, Finlanda ori Germania.

Colegiul „Sfântul Nicolae” a plantat „Fapte Bune”

15 Noiembrie 2015, în Greenopolis, Mira, Proiecte

Membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” au luat parte la acțiunea națională de împădurire a terenurilor României „Plantăm fapte bune în România”. Sâmbătă dimineața, 8 dintre membrii Colegiului s-au alăturat altor aproximativ 550 de voluntari, de toate vârstele, veniți pentru a da o mână de ajutor în reîntinerirea României. Locul de plantare a fost comuna Bălțați. Aici, 15 000 de puieți de mojdrean, cenușer, glădiță și sălcioară ne-au așteptat pentru a le face cunoștință cu pământul, 160 dintre aceștia fiind plantați de către noi.

15` - seara I

1 Aprilie 2015, în Colegiu, Mira, Cultural, Noutăți, Proiecte

„O călătorie de 1000 de mile începe cu un singur pas” spunea un proverb chinezesc. Primul pas al proiectului 15` (15 minute) organizat de Comisia Culturală a Colegiului „Sfântul Nicolae” în parteneriat cu Asociația MIRA, l-am făcut în seara zilei de marți, 31 martie 2015, împreună cu Domnul Profesor Doctor Nicu Gavriluță, decanul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice din Iași.

15 minute - dialoguri

27 Martie 2015, în Mira, Proiecte

Proiectul „15 minute” își propune organizarea unor seri de dialoguri, în care membrii Colegiului „Sfântul Nicolae și studenții Facultății de teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași vor avea posibilitatea să asiste la dezbaterea anumitor subiecte de către personalități autohtone din mediul academic și cultural ieșean și național. La sfârșitul acestor  prelegeri de 15 minute, participanții vor putea adresa întrebări, punctual, fiecăruia din cei doi parteneri de dezbatere.

Prima asociație a studenților din Facultatea de Teologie s-a lansat

27 Martie 2015, în Mira, Noutăți

Asociația Studenților la teologie MIRA s-a lansat și s-a prezentat miercuri seară! Cei care răspund afirmativ la întrebările următoare sunt studenții pe care noi îi căutăm. Crezi că ai timp liber și vrei să faci ceva folositor pentr dezvoltarea ta, pentru dezvoltarea Bisericii și a comunității? Vrei să fii conectat cu tot ce e nou în materie de voluntariat, proiecte europene, schimburi de experiență, training-uri? Vrei să înveți să coordonezi? Vrei să îți îmbunătățești abilitățile de vorbit în public?Vrei să aduni puncte la CV?

Cine poate fi membru al Asociației MIRA?

Organizații Creștine pentru tineri astăzi

3 Martie 2015, în Mira, Noutăți

Astăzi există destul de puține asociatii, federații și organizații creștine pentru tineret. Pentru un student ortodox, poate cea mai importanta organizație este Syndesmos, care este Organizația Internaționala a Tineretului Ortodox. Syndesmos caută să ofere un spațiu pentru împărțirea cadourilor, un loc de vocație si comuniune pentru persoanele ortodoxe din toata lumea. Momentan Syndesmos are 62 de grupuri de membri in 29 de țări. Syndesmos organizează de obicei un eveniment anual, de cele mai multe ori în Europa.