Întâlnire de formare a coordonatorilor din cadrul comunității Colegiului Sfântul Nicolae

În perioada 7-10 august 2019, coordonatorii departamentelor existente (Liturgică, Misionară, Proiecte, Culturală, Administrativă, Imagine și Timp Liber) din cadrul comunității Colegiului Sfântul Nicolae s-au întâlnit în cadrul unei întâlniri de formare la Mănăstirea Sihăstria Putnei. Mentorii și facilitatorii acestei întâlniri au fost părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu, consilier în cadrul Sectorului de Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, și domnul Ionuț Bursuc, coordonator și partener în cadrul proiectelor ce au la bază accesarea fondurilor europene pe diferite platforme din cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

Comunitatea Colegiului„Sfântul Nicolae” din Iaşi şi-a răsplătit voluntarii

Membrii şi coordonatorii Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iaşi au participat ieri, 30  mai 2019, la cea de a V-a ediţie a Galei Voluntarilor, festivitatea având loc la Hotelul Bellaria din Iaşi. Evenimentul şi-a dorit să premieze cei mai activi şi implicaţi voluntari ai comunitaţii, dar şi-a propus să evidenţieze şi cele mai bune proiecte, aducând totodată un semn de mulţumire partenerilor care s-au remarcat pe parcursul anului universitar 2018-2019.

Discernământ în aspirațiile actuale ale tinerilor

23 Mai 2019, în Colegiu, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

În data de 21 mai 2019 a avut loc în cadrul Colegiului Național „Octav Băncilă” din Iași o nouă ediție a proiectului „Dialoguri la țintă”. Întâlnirea a avut loc în cadrul orei de religie coordonată de doamna profesor Alexandra Budu, invitatul special fiind părintele Cezar-Paul Hârlăoanu, lector și asistent universitar în cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași.Tema întâlnirii a avut ca spectru general aspirațiile moderne ale tinerilor și modul de abordare a alegerilor personale privind cariera, prietenii și stilul de viață.

Interviu cu pr. lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

ărintele lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași ne vorbește despre găsirea sensului teologic potrivit al unui cuvânt și ce provocări apar în acest sens și ne răspunde la întrebarea: „De ce să mulțumim că avem Sfânta Scriptură în limba română?”

Interviu cu asist. dr. Alexandru Prelipcean în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

Asistentul universitar Alexandru Prelipcean din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” ne răspunde la câteva întrebări teologice actuale:

Care este exercițiul traducerii unui cuvânt?
Problematici traductologice privind termeni teologici din Rugăciunea domnească „Tatăl nostru”.

Interviu realizat în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”.

Seară de film cu scop caritabil

10 Aprilie 2019, în Colegiu, Comisii, IT, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

Te așteptăm în Sala Juventus a Colegiului Sfântul Nicolae pentru a viziona filmul - The Theory of Everything. Organizarea serii are ca obiectiv strângerea de fonduri în vederea ajutorării a patru familii din satul Vlădiceni, care au rămas pe drumuri în urma incendiului produs în data de 1 aprilie 2019.  Cinci copii și-au văzut hăinuțele și jucăriile mistuite de flăcări. Ei sunt: Mihai – 3 ani, Valentina – 4 ani,Mario – 7 ani, David – 5 ani, și Ştefan – 3 ani.

Evenimentul este organizat de Comisia Misionară a Colegiului „Sfântul Nicolae”.