Evenimente speciale în prima parte a Zilelor Colegiului „Sfântul Nicolae”

În perioada 4-8 decembrie, la Colegiul „Sfântul Nicolae” au avut loc Zilele Colegiului, evenimente care au în centru sărbătorirea Sfântului Ierarh Nicolae, patronul instituției. Evenimentele care se desfășoară în această perioadă vizează pe de o parte direct membrii, iar pe de altă parte sunt adresate și tuturor celor colaborează cu voluntarii Colegiului.

Părintele Răzvan Ionescu - despre descoperirea adevăratei conştiinţe misionare a preotului contemporan

6 Decembrie 2017, în Misionar, Noutăți, Foto

Fiecare persoană pe care o întâlnim în viaţa noastră are ceva de spus, are un mesaj pe care fiecare dintre noi trebuie să îl înţeleagă şi să-l primească. La fel şi la Masterul de Misiune şi slujire pastorală din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Iaşi, fiecare întâlnire cu un profesor reprezintă o aprofundare a cunoştinţelor şi aflarea unor răspunsuri la întrebările pe care noi, studenţii, le avem.

Dialoguri la țintă. Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” din Iași.

1 Iunie 2017, în Colegiu, Misionar, Noutăți, Proiecte

„Dialoguri la țintă” este proiectul prin care Colegiul Sfântul Nicolae creează o punte de legătură între tineri liceeni din Iași și Biserică prin discuții deschise în cadrul orei de religie. Părintele Paul Cezar Hârlăoanu a răspuns provocării de săptămâna aceasta intrând în dialog cu elevii clasei a 10-a D de la Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” Iași

Dialoguri la țintă. „Islamul. O provocare?”

1 Iunie 2017, în Colegiu, Comisii, Misionar, Noutăți, Proiecte

Luni, 29 mai a avut loc o nouă întâlnire a proiectului „Dialoguri la țintă”, al Comisiei Misionare din cadrul Colegiului Sfântul Nicolae din Iași. Întâlnirea a avut loc la Colegiul Național Iași, invitat fiind domnul profesor Damian Iulian Constantin, lector doctor pe disciplina Istoria și Filosofia Religiilor și director al Departamentului de Teologie, în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.