Noutăți

Copiii din Runcu au primit daruri de Sfântul Nicolae în cadrul Proiectului „Cutia cu papucei pentru Ei”: „A fost o zi pe care nu o vom uita niciodată”

10 Decembrie 2018, în Colegiu, Noutăți, Proiecte, Foto

Dacă în seara de 5 decembrie copiii de la Grădiniţa „Varlaam Mitropolitul” din Iaşi şi-au găsit ghetuţele pline de jucării şi bunătăţi, în ziua Sfântului Nicolae aceştia au primit în sufletele lor bucuria de a dărui semenilor. Astfel, în cadrul Proiectului „Cutia cu papucei pentru Ei”, aceştia au oferit 61 de perechi de încălţăminte copiilor din satul Runcu, comuna Ţibana, judeţul Iaşi, eveniment desfăşurat cu ocazia Zilelor Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iaşi.

Seară de film la CSN

14 Noiembrie 2018, în Misionar, Noutăți

Seara lui 13 noiembrie a fost prilej de călătorie într-un timp marcat de întâmplări biblice pentru participanții la Seara de film, organizată în scop caritabil de Comisia Misionară a Colegiului „Sfântul Nicolae”.

„Valori Culturale Românești” - Ediția a XX - a

8 Noiembrie 2018, în Colegiu, Noutăți

În această frumoasă toamnă de An Centenar 2018, elevi și profesori de la două școli de tradiție - Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț și Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași - se reunesc în capitala Moldovei cu prilejul celei de a XX-a ediții a Proiectului educațional interjudețean „Valori Culturale Românești”. Această ediție se va desfășura în perioada 9-11 noiembrie și va fi găzduită de către Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Iași.

Susține și tu „Cutia cu papucei pentru Ei”!

6 Noiembrie 2018, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

„Cutia cu papucei pentru Ei” reprezintă una dintre cele mai importante acțiuni ale Colegiului „Sfântul Nicolae”. Anual, prin intermediul acestuia, sute de copii provenind din familii sărace de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor primesc încălțăminte din piele. Prin activitatea sa, proiectul a ajuns să aducă bucurie pe chipurile a 537 de copii.

Început de an academic și Formal de „Bun Venit”

4 Octombrie 2018, în Colegiu, Cazare, Noutăți, Foto
Foto: Tudorel Rusu

Marți, 2 octombrie, a avut loc Deschiderea oficială a anului universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, ce a fost marcată prin oficierea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Preasfințitul Ignatie, Episcopul Hușilor și Preasfințitul Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, alături de  un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de corul facultății, dirijat de pr. lect. univ. dr. Gabriel Nastasă.

Comunitatea Colegiului „Sfântul Nicolae” 2018-2019

24 Iulie 2018, în Colegiu, Noutăți

După o serie de interviuri, formulare de evaluare și autoevaluare și centralizarea răspunsurilor candidaților care și-au manifestat dorința de a deveni membri ai Colegiului Sfântul Nicolae 2018-2019, afișăm lista noii comunități. Printre criteriile care au stat la baza selecției se regăsesc: disponibilitatea pentru activități de voluntariat, experiența în astfel de proiecte, dorința de implicare demonstrată în anul precedent și confirmată prin rezultate și participări în organizarea proiectelor,

Înscriere la Colegiul „Sfântul Nicolae” pentru anul universitar 2018-2019

25 Iunie 2018, în Colegiu, Cazare, Noutăți

Începând cu data de 22 iunie, Colegiul „Sfântul Nicolae” a dat startul înscrierilor pentru anul universitar 2018-2019.

Dacă ești o persoană dornică de implicare, dedicată și deschisă, membrii comunității CSN te așteaptă să te alături lor.

Studenții Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” Iași și studentele celorlalte facultăți ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași se pot înscrie completând formularul disponibil prin accesarea link-ului de mai jos. Perioada de înscriere este 22 iunie – 10 iulie.

Procedura este următoarea:

„Dăruieşte un zâmbet“ - punţile între oameni se construiesc cu credinţă, milostenie şi dragoste

25 Iunie 2018, în Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Joi, 24 mai, a avut loc o nouă ediţie a proiectului „Dăruieşte un zâmbet". De această dată beneficiarii au fost patru fetiţe din satul Stânca, comuna Victoria. Acestea au fost însoţite de preotul paroh Adrian Vasile Miron.

Beneficiarele proiectului au fost primite cu multă dragoste, entuziasm şi jovialitate de dr. Andrada Costea şi asist. Mihaela Fotea, având parte de câteva sfaturi legate de igiena orală, un consult gratuit şi tratament corespunzător.

Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”

25 Iunie 2018, în Colegiu, Noutăți, Foto

Joi, 31 mai, începând cu ora 18:30, la Centrul de Evenimente „AGORA” a avut loc Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae”. Evenimentul se află la a patra ediție și a avut drept scop premierea voluntarilor, a proiectelor și a partenerilor care s-au remarcat pe parcursul anului universitar 2017-2018. Moderatorul Galei a fost Alexandru Semeniuc, voluntar în cadrul instituției.

Pagini