Interviu cu pr. lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

ărintele lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași ne vorbește despre găsirea sensului teologic potrivit al unui cuvânt și ce provocări apar în acest sens și ne răspunde la întrebarea: „De ce să mulțumim că avem Sfânta Scriptură în limba română?”

Interviu cu asist. dr. Alexandru Prelipcean în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

Asistentul universitar Alexandru Prelipcean din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” ne răspunde la câteva întrebări teologice actuale:

Care este exercițiul traducerii unui cuvânt?
Problematici traductologice privind termeni teologici din Rugăciunea domnească „Tatăl nostru”.

Interviu realizat în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”.

Susține proiectul „Dăruiește un zâmbet” la Cros pentru școli!

3 Aprilie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

„Dăruiește un zâmbet ” este un proiect al Colegiului Sfântul Nicolae, ce are ca obiectiv aducerea copiilor defavorizați din parohiile rurale în vizită la unul din cabinetele stomatologice partenere, pentru un consult gratuit. Alături de acest obiectiv principal se adaugă și dorința de a implementa o educație cu privire la ceea ce înseamnă sănătatea și igiena stomatologică, copiii beneficiind și de kit de îngrijire pentru îngrijire corporală.

Activitate de parteneriat între Colegiul „Sfântul Nicolae” și JCI Iași

3 Aprilie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto

În luna martie, Colegiul „Sfântul Nicolae” în parteneriat cu JCI Iași (Junior Chamber International) au dezvoltat o campanie intitulată „Femei pentru femei”.

Scopul acestei campanii a fost strângerea unor poșete, genți încărcate cu produse de igienă pentru femei, ca să fie dăruite mămicilor cu o situație financiară dificilă.

Punctele de colectare pentru activitate au fost mai multe cafenele din orașul Iași: Jassyro, Bistro „La noi”, Doamna Cană, 7 am CoffeetoGo și Centrul Diecezan Caritas.

Dăruiește un zâmbet de 8 Martie

11 Martie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Vineri, 8 martie 2019, voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae în parteneriat cu Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Iași II au organizat activitatea „Dăruiește un zâmbet de 8 Martie”. Activitatea se încadrează în proiectul „Dăruiește un zâmbet”, inițiativă ce aparține Colegiului „Sfântul Nicolae”.