Proiecte ale Colegiului „Sfântul Nicolae“, premiate la Gala Naţională a Voluntarilor

15 Ianuarie 2018, în Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto
Sursă foto: https://www.facebook.com/GalaNationalaAVoluntarilor/

Colegiul „Sfântul Nicolae“ este unul dintre mediile cele mai propice voluntariatului din mediul studenţesc ieşean. Anual, acesta ajunge la inimile oamenilor prin diverse proiecte ce au ca scop, pe de o parte, acţiunile filantropice concretizate prin ajutorarea semenilor, iar pe de altă parte, promovarea creativităţii şi a spiritului critic. Ca şi în anul 2016, Colegiul a participat şi anul trecut la Gala Naţională a Voluntarilor, eveniment menit să recunoască meritele voluntariatului, la nivel naţional.

O nouă Seară la Colegiu

21 Decembrie 2017, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte, Foto

Zâmbete, teatru, voie bună și colinde, sau altfel spus încă o seară de neuitat la Colegiul „Sfântul Nicolae”. Vineri, 15. 12. 2017, începând cu orele 18:00 a avut loc tradiționalul eveniment „Seara la Colegiu”.

Seara a debutat cu Grupul psaltic „Datina”, care au vestit Nașterea Domnului prin interpretarea de colinde tradiționale. În continuare, programul a continuat cu trupa de teatru

Evenimente speciale în prima parte a Zilelor Colegiului „Sfântul Nicolae”

În perioada 4-8 decembrie, la Colegiul „Sfântul Nicolae” au avut loc Zilele Colegiului, evenimente care au în centru sărbătorirea Sfântului Ierarh Nicolae, patronul instituției. Evenimentele care se desfășoară în această perioadă vizează pe de o parte direct membrii, iar pe de altă parte sunt adresate și tuturor celor colaborează cu voluntarii Colegiului.

Întâlnirea cu dentistul

5 Aprilie 2017, în Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Nici săptămâna aceasta membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” nu au uitat să împartă zâmbete. De data aceasta copiilor din satul Stanca. Mihăiță și Gabriela, căci despre ei este vorba aici, au fost foarte încântați atunci când au aflat ca vor face o excursie în Iași, la un stomatolog. Bucuria a fost și mai mare atunci cand  zâmbetele lor au devenit mai frumoase și mai sănătoase.

“Te invit la un zâmbet, plătesc eu”

23 Martie 2017, în Proiecte, Proiecte

Și săptămâna aceasta, membrii Colegiului Sfântul Nicolae au oferit zâmbete copiilor, norocoșii fiind doi tineri din satul Curagău, comună Comarna. Drumul până la Curagău a fost greu, dar voluntarii noştri nu au renunțat și au reușit să ducă la bun sfârșit ceea ce şi-au propus. Copiii au beneficiat nu doar de kit-ul de îngrijire oferit săptămânal, ci și de un prânz cald. După ce s-a lansat pagina de facebook „Dăruiește un zâmbet”, Diana Penciuc a fost interesată de acest proiect, de aceea a cerut mai multe detalii.

Festivalul concurs „Ancora” a început

20 Martie 2017, în Proiecte, Noutăți

Festivalul-concurs de scurtmetraje ANCORA 2017

”Fii regizorul tău! Scrie-ți scenariul!”

- Regulament de desfășurare –

Descriere

Acest concurs se adresează tuturor celor interesați de concept: elevi, studenți, amatori dar și iubitori de film ce doresc să participe la acest festival prin înscrierea și prezentarea creațiilor artistice într-un cadru organizat de către Colegiul „Sfântul Nicolae” din Iași (Colegiul).

Festivalul concurs de scurtmetraje ANCORA se află la ediția a II-a.

Am dat startul Campaniei 2 la sută

3 Martie 2017, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți

Redirecționează 2% către proiectele noastre și sprijină, ajută și fii alături de cei care au nevoie! Peste 150 de voluntari și peste 3000 de tineri și bătrâni au beneficiat de ajutorul oamenilor în 2016 prin proiectele noastre. Descarcă și completeaza formularul! Nu presupune niciun cost!