Gala Voluntarilor Colegiului „Sfântului Nicolae”

4 Iunie 2017, în Colegiu, Aleph, Comisii, Noutăți, Proiecte, Foto

Joi, 1 iunie, Colegiul „Sfântul Nicolae” a organizat cea de a treia ediție a „Galei Voluntarilor”. Evenimentul a avut loc la Centrul de evenimente „Agora” începând cu ora 17:00 și a reunit membri ai Colegiului, sponsori, precum și invitați de seamă. Moderatorii Galei au fost Georgiana Chirilianu și Alexandru Oprea, membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae”.

Dialoguri la țintă. „Islamul. O provocare?”

1 Iunie 2017, în Colegiu, Comisii, Misionar, Noutăți, Proiecte

Luni, 29 mai a avut loc o nouă întâlnire a proiectului „Dialoguri la țintă”, al Comisiei Misionare din cadrul Colegiului Sfântul Nicolae din Iași. Întâlnirea a avut loc la Colegiul Național Iași, invitat fiind domnul profesor Damian Iulian Constantin, lector doctor pe disciplina Istoria și Filosofia Religiilor și director al Departamentului de Teologie, în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

Voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae” au alergat pentru „Cutia cu papucei pentru Ei”

23 Mai 2017, în Colegiu, Comisii, Noutăți, Proiecte

Sâmbătă, 20 mai, la Iași a avut loc „Crosul pentru școli”, eveniment sportiv organizat anual, de către Fundaţia Comunitară Iaşi. Scopul principal al acestui eveniment a fost reprezentat de strângerea de fonduri în vederea susținerii proiectelor caritabile înscrise și în vederea îmbunătățirii mediului educațional. În total, evenimentul a reunit 23 de proiecte caritabile și peste 2000 de voluntari implicați, fiecare proiect având obiective specifice și o anumită misiune de dus mai departe.

Festivalul Concurs de scurtmetraje ANCORA la cea de a II-a ediție

23 Mai 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

Sâmbătă, 20 mai 2017, la Muzeul Mitropolitan din Iași a avut loc festivitatea de premiere a celei de a II-a ediții a Festivalului Concurs de scurtmetraje ANCORA, competiție organizată de Colegiul „Sfântul Nicolae” din Iași. În cadrul competiției s-au premiat cele mai reușite creații artistice realizate de elevii și studenții amatori de film din Iași dar și din județele Neamț, Suceava și Botoșani.

15’ – CREDIBILITATEA NOASTRĂ ÎN FAȚA OAMENILOR

8 Aprilie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Proiecte, Foto

În seara zile de joi, 6 aprilie, la Colegiul Sfântul Nicolae a avut loc o nouă întâlnire din cadrul proiectului 15’. Dacă în apropierea sărbătorii Nașterii Domnului, evenimentul l-a avut ca invitat pe părintele conferențiar Patriciu Vlaicu de la parohia Sfântul Nicolae din Bruxelles, ediția aceasta s-a bucurat de prezența unui alt exponent de seamă al ortodoxiei românești din diaspora, părintele Răzvan Andrei Ionescu. Tema dialogului a fost: „Credibilitatea noastră în fața oamenilor”

Întâlnirea cu dentistul

5 Aprilie 2017, în Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Nici săptămâna aceasta membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” nu au uitat să împartă zâmbete. De data aceasta copiilor din satul Stanca. Mihăiță și Gabriela, căci despre ei este vorba aici, au fost foarte încântați atunci când au aflat ca vor face o excursie în Iași, la un stomatolog. Bucuria a fost și mai mare atunci cand  zâmbetele lor au devenit mai frumoase și mai sănătoase.

Cutia cu papucei în parohia Pocreaca

5 Aprilie 2017, în Colegiu, Comisii, Noutăți, Proiecte, Foto

Duminică, 2 aprilie, membrii „Colegiului Sfântul Nicolae“ au desfăşurat o nouă ediţie a proiectului „Cutia cu papucei pentru ei“. De această dată, 6 voluntari au poposit în Parohia cu hramurile „Duminica Tuturor Sfinţilor“ şi „Sfântul Ierarh Nicolae“ din satul Pocreaca, comuna Schitu Duca, judeţul Iaşi. Proiectul se află la cea de a doua vizită în cadrul acestei comunităţi. Parohia se află într-un parteneriat mai vechi cu membrii colegiului, aceştia desfăşurând în trecut mai multe activităţi sociale pentru copiii din această parohie.

Pagini