Conferință Erasmus+

18 Noiembrie 2015, în Colegiu, Educativă, Noutăți, Proiecte, Foto

Membri ai Colegiului „Sfântul Nicolae” și studenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă s-au adunat joi, 12 noiembrie în sala Juventus, în jurul orei 19:00 pentru a afla informații despre programul de burse Erasmus+ . Pr. lect. dr. Dan Sandu profesor și responsabil cu programul Erasmus+ în cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” ne-a oferit informații prețioase celor care vrem  să beneficiem burse pentru a pleca la studii în străinătate.

Pr. Dan Sandu a fost director al „Institutului Ecumenic Sfântul Nicolae”, instituție ce a funcționat în anii 1990 în clădirea „Colegiului Sf. Nicolae” înființat în scopuri educaționale în 2013.

Părintele ne-a expus foarte clar avantajele pe care le putem avea, beneficiind de programul Erasmus+, totodată riscurile și responsabilitățile celui care pleacă la studii sau la practică într-o țară cu așteptări mai mari. O bună cunoaștere a limbii țării respective, o medie  peste 7,50 la examene, a fi integralist, dornic de studiu și autodezvoltare, sunt cerințe necesare pentru a accesa programul Erasmus+. Printre țările cele mai eficiente pentru studii s-au enumerat: Anglia, Franța, Germania, Elveția, Olanda și Finlanda. Dintre toate universitățile din țară Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” este prima în clasament datorită numărului de studenți care pleacă cu Erasmus+.

După prezentare, care a durat în jur de două ore, l-am invitat pe părintele pentru a ni se alătura la Formalul ce avea loc în sala Festivă. Au fost momente de neuitat, de zâmbet  și voie bună între toți membrii Colegiului. La sfârșit i-am mulțumit părintelui Dan Sandu pentru că ne-a onorat cu prezența, atât la conferință, cât și la formal, plănuind ca pe viitor să mai demarăm proiecte împreună.

Formalul este cina periodică pe care membrii Colegiului o iau împreună. Dress code-ul este black tie ce reprezintă forma și respectful acordat întâlnirii noastre.

Coordonatorii acestui proiect au fost: Vlad Cârlan și Alin Fârtăeș, studenți în anul II la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Iași, membri ai Colegiului în Comisia Educative.

Vlad Cârlan