Activitate a voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae” cu ocazia zilei de 8 Martie

9 Martie 2018, în Colegiu, Noutăți, Foto

Prima lună a primăverii este marcată de sărbătorirea zilei de 8 martie, cunoscută sub numele de Ziua Internațională a Femeii. Deși recunoștința pentru persoanele din viața fiecăruia, indiferent de statut (mamă, bunică, soră) nu poate fi cuprinsă în sărbătorirea unei singure zile sau prin oferirea unui anumit cadou, membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” au recurs la cel mai semnificativ gest de început de primăvară, și anume, oferirea de flori, pentru a marca în mod simbolic respectul și prețuirea care li se cuvine.

Organizatorii activității au fost voluntarii comisiilor Misionară, Proiecte și Imagine și Comunicare Media din cadrul instituției. Aceștia au dăruit lalele și felicitări pe Bulevardul „Ștefan cel Mare” doamnelor și domnișoarelor, indiferent de vârstă. Activitatea a inclus mai multe etape, începând cu strângerea de fonduri și terminând cu pregătirea felicitărilor și a florilor, în seara zilei de 8 martie, numărul total de voluntari implicați fiind de peste 20.