Colegiul Sf. Nicolae

Activitate a Colegiului „Sf. Nicolae” în localitatea Chiperești

21 Decembrie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

Sfântul Nicolae ne-a primit astăzi în localitatea Chiperești, județul Iași.

Mulțumirile noastre se adresează în mod special celor de la Jassyro pentru frumoasa și rodnica colaborare, dar și tuturor oamenilor dornici de fapte bune ce au pregătit atât de frumos și grijuliu cutiile pline cu surprize pentru cei mici

Ne bucurăm că am împărțit papucei noi-nouți pentru 51 de copilași din localitățile Chiperești, Țuțora și Oprișeni.

Activitate caritabilă a Colegiului „Sf. Nicolae” în localitatea Costești

18 Decembrie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

Voluntarii Colegiului Sfântul Nicolae au continuat marți, 17 decembrie, proiectul "Cutia cu papucei pentru Ei", desfășurând astfel cea de-a patra acțiune iarna aceasta. Cei care s-au bucurat de cadourile oferite din partea Sfântului Ierarh Nicolae au fost 56 de copii din localitatea Costești, județul Iași. Aceștia au participat la Sfânta Liturghie, unde au dat răspunsurile la strană alături de voluntari și au cântat colinde. Au urmat sesiunile de discuții, în cadrul cărora copiii au aflat despre cum s-a născut tradiția de a pune cadouri în ghetuțe, în ajunul sărbătorii Sf. Ier.

Activitate a voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae” cu ocazia zilei de 8 Martie

12 Martie 2019, în Colegiu, Comisii, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

În ziua a 8-a a lunii martie, voluntarii Colegiului Sfântul Nicolae din Iași au încercat să aducă un mic zâmbet pe fața tuturor domnișoarelor și doamnelor pe care le-au întâlnit. Astfel, păstrând tradiția anilor precedenți, încă de la începutul zilei atunci când toată lumea este cuprinsă de agitație și grabă, un grup de studenți au dezvoltat un mic proiect dedicat tuturor femeilor, celebrând ziua dedicată acestora și anume 8 martie.

O nouă ediție 15 minute: Islamul - identitatea unei religii

27 Aprilie 2017, în Cultural, Noutăți

„Mass-media ne copleșește cu evenimente negative, chiar terifiante, care au loc în numele Islamului. Aceste excese umbresc adesea valorile fundamentale care îi definesc pe credincioșii musulmani. Demersul nostru reprezintă o încercare de a intra în contact cu ceea ce înseamnă de fapt a fi musulman, subliniind diferitele dimensiuni ale Islamului și ale unor evenimente-cheie de la începutul acestei religii (viața lui Mohamed și schisma timpurie). Folosim acest pretext pentru a lăsa un spațiu de reflecție și dialog, cu scopul de a ne confrunta cu propriile prejudecăți”.