Colegiul „Sfântul Nicolae”

Colegiul „Sfântul Nicolae” , parte din Apelul de finanțare pentru organizațiile care lucrează cu grupuri vulnerabile

Coordonatorii Colegiului „Sfântul Nicolae” au depus documentele pentru Apelul de finanțare pentru organizațiile care lucrează cu grupuri vulnerabile și a primit acordul pentru acesta.

Inițiativa aparține Fundației Comunitare Iași, alături de Civica și Bethany Iași.

Campanie de ajutorare a Colegiului „Sfântul Nicolae” în cadrul epidemiei de coronavirus

13 Martie 2020, în Greenopolis, Colegiu, Noutăți, Proiecte

Colegiul „Sfântul Nicolae” inițiază o campanie de ajutorare a persoanelor vârstnice și a celor singure, aflate în auto-izolare, cărora le este teamă să iasă din casă pentru a nu se îmbolnăvi și nu au posibilitatea de a-și asigura minimul necesar. Voluntarii vor asigura în permanență necesarul de cumpărături (alimente sau produse de igienă) și medicamente.

Mai multe detalii despre campanie și despre cum pot ajuta voluntarii pot fi aflate la numărul 0734 817 498.

Discernământ în aspirațiile actuale ale tinerilor

23 Mai 2019, în Colegiu, Misionar, Noutăți, Proiecte, Foto

În data de 21 mai 2019 a avut loc în cadrul Colegiului Național „Octav Băncilă” din Iași o nouă ediție a proiectului „Dialoguri la țintă”. Întâlnirea a avut loc în cadrul orei de religie coordonată de doamna profesor Alexandra Budu, invitatul special fiind părintele Cezar-Paul Hârlăoanu, lector și asistent universitar în cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași.Tema întâlnirii a avut ca spectru general aspirațiile moderne ale tinerilor și modul de abordare a alegerilor personale privind cariera, prietenii și stilul de viață.

Interviu cu pr. lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu în cadrul catehezei „Sfânta Scriptură în limba română”

ărintele lect. univ. dr. Paul-Cezar Hârlăoanu din cadrul Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași ne vorbește despre găsirea sensului teologic potrivit al unui cuvânt și ce provocări apar în acest sens și ne răspunde la întrebarea: „De ce să mulțumim că avem Sfânta Scriptură în limba română?”

Activitate de parteneriat între Parohia Sfântul Pahomie de la Gledin – Madrid și Colegiul „Sfântul Nicolae”

13 Martie 2019, în Colegiu, Comisii, Noutăți, Proiecte, Foto

În perioada februarie-martie, parohia Sfântul Pahomie de la Gledin, Madrid în parteneriat cu Colegiul „Sfântul Nicolae” a desfășurat o campanie de împărțire de daruri pentru o serie de familii aflate în dificultate, din apropierea orașului Iași. Campania s-a înscris în seria activităților organizate în cadrul proiectului „Dăruiește un zâmbet”.

Dăruiește un zâmbet de 8 Martie

11 Martie 2019, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Vineri, 8 martie 2019, voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae în parteneriat cu Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Iași II au organizat activitatea „Dăruiește un zâmbet de 8 Martie”. Activitatea se încadrează în proiectul „Dăruiește un zâmbet”, inițiativă ce aparține Colegiului „Sfântul Nicolae”.

Susține și tu „Cutia cu papucei pentru Ei”!

6 Noiembrie 2018, în Colegiu, Proiecte, Noutăți, Proiecte

„Cutia cu papucei pentru Ei” reprezintă una dintre cele mai importante acțiuni ale Colegiului „Sfântul Nicolae”. Anual, prin intermediul acestuia, sute de copii provenind din familii sărace de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor primesc încălțăminte din piele. Prin activitatea sa, proiectul a ajuns să aducă bucurie pe chipurile a 537 de copii.

O nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”

28 Aprilie 2018, în Colegiu, Comisii, Proiecte, Noutăți, Proiecte

Joi, 26 aprilie, a avut loc o nouă ediție a proiectului „Dăruiește un zâmbet”. Inițiativa are ca obiective de bază aducerea copiilor defavorizați din parohiile rurale în vizită la unul din cabinetele stomatologice partenere, pentru un consult gratuit și implementarea unei educații cu privire la ceea ce înseamnă sănătatea și igiena orală.

Activitate a voluntarilor Colegiului „Sfântul Nicolae” cu ocazia zilei de 8 Martie

9 Martie 2018, în Colegiu, Noutăți, Foto

Prima lună a primăverii este marcată de sărbătorirea zilei de 8 martie, cunoscută sub numele de Ziua Internațională a Femeii. Deși recunoștința pentru persoanele din viața fiecăruia, indiferent de statut (mamă, bunică, soră) nu poate fi cuprinsă în sărbătorirea unei singure zile sau prin oferirea unui anumit cadou, membrii Colegiului „Sfântul Nicolae” au recurs la cel mai semnificativ gest de început de primăvară, și anume, oferirea de flori, pentru a marca în mod simbolic respectul și prețuirea care li se cuvine.

Pagini