Misionara

Dialoguri la țintă. Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” din Iași.

1 Iunie 2017, în Colegiu, Misionar, Noutăți, Proiecte

„Dialoguri la țintă” este proiectul prin care Colegiul Sfântul Nicolae creează o punte de legătură între tineri liceeni din Iași și Biserică prin discuții deschise în cadrul orei de religie. Părintele Paul Cezar Hârlăoanu a răspuns provocării de săptămâna aceasta intrând în dialog cu elevii clasei a 10-a D de la Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” Iași

Dialoguri la țintă. „Islamul. O provocare?”

1 Iunie 2017, în Colegiu, Comisii, Misionar, Noutăți, Proiecte

Luni, 29 mai a avut loc o nouă întâlnire a proiectului „Dialoguri la țintă”, al Comisiei Misionare din cadrul Colegiului Sfântul Nicolae din Iași. Întâlnirea a avut loc la Colegiul Național Iași, invitat fiind domnul profesor Damian Iulian Constantin, lector doctor pe disciplina Istoria și Filosofia Religiilor și director al Departamentului de Teologie, în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

“Te invit la un zâmbet, plătesc eu”

23 Martie 2017, în Proiecte, Proiecte

Și săptămâna aceasta, membrii Colegiului Sfântul Nicolae au oferit zâmbete copiilor, norocoșii fiind doi tineri din satul Curagău, comună Comarna. Drumul până la Curagău a fost greu, dar voluntarii noştri nu au renunțat și au reușit să ducă la bun sfârșit ceea ce şi-au propus. Copiii au beneficiat nu doar de kit-ul de îngrijire oferit săptămânal, ci și de un prânz cald. După ce s-a lansat pagina de facebook „Dăruiește un zâmbet”, Diana Penciuc a fost interesată de acest proiect, de aceea a cerut mai multe detalii.

Zâmbiți, vă rog!

16 Martie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

Membrii Colegiului Sfântul Nicolae continuă să ofere zâmbete copiilor din satele subdezvoltate din județul Iași. Proiectul „Dăruiește un zâmbet” a ajuns  săptămana aceasta în satul Slobozia din comuna Schitu Duca, unde doi tineri s-au bucurat nu doar de un tratament stomatologic gratuit, ci și de un kit de igienă.