Polonia - pelerinajul comuniunii

26 Mai 2015

Polonia - pelerinajul comuniunii

„O călătorie de 1000 de pași începe cu unul singur” spunea un proverb. Același dicton îl putem atribui și pelerinajului nostru în Polonia, el fiind primul pas al dezvoltării personale în comuniunea comunității noastre. Drumul spre Polonia a fost unul lung, dar plin de momente în care ne-am dat seama că de fapt, nu suntem atât de diferiți, că tot ceea ce trebuie să facem pentru a ne cunoaște pe noi înșine este de fapt, de a ne deschide larg către cei de lângă noi.

Prima oprire am făcut-o la un preot drag nouă, părintele Arcadius, ce ne-a fost nu numai o gazdă caldă și primitoare, ci și un adevărat exemplu misionar de jertfă și dragoste pentru cei de lângă el. Povățuind 4 parohii, are totuși timp de a se ocupa de 17 centre sociale,majoritatea dintre ele pentru copiii cu probleme locomotorii și neuromotorii.

Cel de al doilea popas l-am făcut la Grabarka, unde ne așteptau voluntarii taberei internaționale a tinerilor ortodocși, tabără ce a avut drept motto îndemnul Sfântului Apostol Pavel: „Ci fiecare dintre noi să caute să placă aproapelui său, la ce este bine, spre zidire.”, îndemn pe care toți am încercat să îl punem în practică, dar și să înțelegem profunzimile lui. Aici, timp de trei zile am avut șansa de a relaționa cu cei de lângă noi, dar din altă țară, și de a vedea că Ortodoxia este aceeași pretutindeni. Impresionantă a fost ceremonia de sfințire a crucii ce s-a alăturat celorlate mii asemenea jertfe. O ocazie unică a fost aceea de a participa la slujbele oficiate de Preafericitul Sava, Primatul Bisericii Ortodoxe a Poloniei și de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop de Białystok şi Gdansk, Iacob, preoții noștri însoțitori avînd bucuria de a sluji împreună cu ei. Programul liturgic a alternat cu sesiuni de informare și dezbatere, o sesiune de întrebări adresate Arhiepiscopului Iacob și Protosinghelului Valerian, însoțitorul nostru, dar și cu un foc de tabără, la căldura căruia am prezentat tradițiile și obiceiurile românești. Gazdele noastre ne-au mulțumit pentru participare și ne-au adresat invitația de a-i vizita cât de curând posibil.

Călătoria noastră a continuat spre orașul Białowieza. Pe drum, am făcut un scurt popas la o mănăstire cu hramul Sfântului Mucenic Dimitrie, unde se află icoana sa făcătoare de minuni. Ajunși în Białowieza, am vizitat biserica „Sfântul Nicolae”, ctitorită de Ţarul Nicolae al III-lea. Unicitatea acestul locaș este dată de catapeteasma confecționată din porțelan multicolor. Parcul Național Białowieza, unde se află cea mai mare rezervație de zimbri din Europa, și-a deschis muzeul pentru a ne putea bucura și noi de diversitatea faunei și florei prezentă în pădurile polone.

Ziua următoare, am ajuns la mănăstirea cu hramul „Sfântului Gabriel” din localitatea Zwirki. Aici se află moaștele sfântului Gabriel (cunoscut și ca Gabriel cel tânăr), care la vârsta de numai 6 ani a suferit mucenicia pentru Hristos. De la Zwirki am ajuns la Białystok, unde am vizitat biserica „Pogorârea Sfântului Duh”, o biserică de o frumusețe rară, reprezentativă pentru ortodoxia poloneză, în cadrul căreia se află și postul de radio „Ortodoxia”,  urmând ca mai apoi să vizităm catedrala arhiepiscopală „Sfântul Nicolae”.

Ultima zi în Polonia ne-a purtat spre schitul Odrinky, unde am rămas plăcut impresionați de singurul viețuitor al acelui așezământ, părintele Gavriil. Remarcabil este ceea ce a reușit să ridice, nu doar fizic, ci și spiritual, formând în jurul său o obște a intelectualilor, într-o zonă mlăștinoasă aproape pustie. Focul de tabără din aceeași seară a constituit cel mai bun prilej de a ne lua la revedere de la gazdele noastre, cărora vrem să le mulțumim încă o dată. Să sperăm că acest pelerinaj nu va fi decât primul pas din multele activități pe care membrii comunității noastre le vor săvârși în comuniune.

Pentru mai multe fotografii vizitați pagina de facebook a Colegiului „Sfântul Nicolae”

Bogdan Napa