Colegiu

Dialoguri la țintă. „Islamul. O provocare?”

1 Iunie 2017, în Colegiu, Comisii, Misionar, Noutăți, Proiecte

Luni, 29 mai a avut loc o nouă întâlnire a proiectului „Dialoguri la țintă”, al Comisiei Misionare din cadrul Colegiului Sfântul Nicolae din Iași. Întâlnirea a avut loc la Colegiul Național Iași, invitat fiind domnul profesor Damian Iulian Constantin, lector doctor pe disciplina Istoria și Filosofia Religiilor și director al Departamentului de Teologie, în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

Voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae” au alergat pentru „Cutia cu papucei pentru Ei”

23 Mai 2017, în Colegiu, Comisii, Noutăți, Proiecte

Sâmbătă, 20 mai, la Iași a avut loc „Crosul pentru școli”, eveniment sportiv organizat anual, de către Fundaţia Comunitară Iaşi. Scopul principal al acestui eveniment a fost reprezentat de strângerea de fonduri în vederea susținerii proiectelor caritabile înscrise și în vederea îmbunătățirii mediului educațional. În total, evenimentul a reunit 23 de proiecte caritabile și peste 2000 de voluntari implicați, fiecare proiect având obiective specifice și o anumită misiune de dus mai departe.

15’ – CREDIBILITATEA NOASTRĂ ÎN FAȚA OAMENILOR

8 Aprilie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Proiecte, Foto

În seara zile de joi, 6 aprilie, la Colegiul Sfântul Nicolae a avut loc o nouă întâlnire din cadrul proiectului 15’. Dacă în apropierea sărbătorii Nașterii Domnului, evenimentul l-a avut ca invitat pe părintele conferențiar Patriciu Vlaicu de la parohia Sfântul Nicolae din Bruxelles, ediția aceasta s-a bucurat de prezența unui alt exponent de seamă al ortodoxiei românești din diaspora, părintele Răzvan Andrei Ionescu. Tema dialogului a fost: „Credibilitatea noastră în fața oamenilor”

Noutăți si proiecte la Colegiu

5 Aprilie 2017, în Colegiu, Noutăți, Proiecte

Ultimele zile au fost pline pentru membrii comunității noastre și pentru toate acestea, aducem mulțumire lui Dumnezeu!

Pentru că proiectele au fost multe și mulți dintre prietenii Colegiului ar fi dorit să participe, ne-am gândit să postăm un articol în care să cuprindem unele din activitățile trecute dar și unele ce vor avea loc până la începutul vacanței de Paști.

Copilăria la sat - Cateheză misionară în parohia Doroșcani

3 Aprilie 2017, în Colegiu, Misionar, Noutăți, Proiecte

Copilăria la sat

Cu toții ne aducem aminte cu mult drag, amestecat cu o picătură de nostalgie, de timpurile copilăriei, când totul era mai viu și părea mai veșnic și neîmbătrânitor, când jocul ocupa cea mai mare parte a zilei și totul era vrednic de descoperit și nou pentru fiecare. Licărirea aceea din ochii copiilor care așteaptă cu nerăbdare să pătrundă înțelesul unei taine simple este poate cel mai bun motiv de a-ți aminti de copilărie cu drag. Odată trecută această perioadă a copilăriei și odată cu maturizarea fiecăruia, apare nostalgia și dorul după anii ce au zburat. Însă cel mai bun remediu este revenirea la copilărie, și cum altfel putem reveni, dacă nu intrând în mijlocul copiilor, căci prin ei ne prindem și noi, încă o dată, cu mâinile de Rai, așa cum spunea un scriitor englez.

15' - Credibilitatea noastră în fața oamenilor. Invitat: Pr. Răzvan Ionescu

3 Aprilie 2017, în Colegiu, Cultural, Noutăți, Proiecte

Colegiul Sfântul Nicolae și masteranzii din cadrul Masterului de Misiune și Slujire Pastorală, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, vă invită la un dialog despre credibilitatea noastră ca oameni ai Bisericii, sau studenți la teologie, sau absolvenți, sau preoți în fața oamenilor. Invitatul nostru este Pr. Răzvan Ionescu, paroh al parohiei ortodoxe române „Sfânta Parascheva - Sfânta Genoveva” din Paris și responsabil al direcției „Teologie și știință” în cadrul Centrului Ortodox de Studii și de Cercetări „Dumitru Stăniloae” din Paris.

Seară de film - „Fără arme în linia întâi”

Luna martie a debutat în Colegiul Sfântul Nicolae printr-un eveniment care a lăsat cu siguranță în sufletul participanților sămânța cea bună a iubirii. În cadrul evenimentului organizat de comisiile Strângere de Fonduri și Administrativă, a fost lansată Tombola Caritabilă și a rulat filmul Hacksaw Ridge, câștigător al Premiului Oscar. Seara a început prin a-i invita pe cei din sală să lupte alături de personajul principal, Desmond Doss, fără armă în linia întâi. În prima parte a filmului în sală s-au auzit surâsuri care de care mai vesele.

Pagini