Comisii

Seară de poezie dedicată poetului Lucian Blaga în cadrul Zilelor Colegiului

9 Decembrie 2017, în Colegiu, Comisii, Cultural, Noutăți, Foto

Săptămâna dedicată Zilelor Colegiului Sf. Nicolae a debutat cu momente speciale, toate culminând cu Privegherea și Sf. Liturghie nocturnă în ziua prăznuirii Sf. Nicolae în care noi, membrii Colegiului, ne-am bucurat împreună de comuniunea liturgică și de cântul bizantin care a împodobit în veșmânt de sărbătoare aceste momente. Totodată, așa cum soarele ajunge la zenit și apoi coboară, după Sf. Liturghie - zenitul existentei noastre, evenimentele au continuat să se desfășoare, liniștind marea și ducând corabia Colegiului Sf. Nicolae la liman.

Evenimente speciale în prima parte a Zilelor Colegiului „Sfântul Nicolae”

În perioada 4-8 decembrie, la Colegiul „Sfântul Nicolae” au avut loc Zilele Colegiului, evenimente care au în centru sărbătorirea Sfântului Ierarh Nicolae, patronul instituției. Evenimentele care se desfășoară în această perioadă vizează pe de o parte direct membrii, iar pe de altă parte sunt adresate și tuturor celor colaborează cu voluntarii Colegiului.

Părintele Răzvan Ionescu - despre descoperirea adevăratei conştiinţe misionare a preotului contemporan

6 Decembrie 2017, în Misionar, Noutăți, Foto

Fiecare persoană pe care o întâlnim în viaţa noastră are ceva de spus, are un mesaj pe care fiecare dintre noi trebuie să îl înţeleagă şi să-l primească. La fel şi la Masterul de Misiune şi slujire pastorală din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Iaşi, fiecare întâlnire cu un profesor reprezintă o aprofundare a cunoştinţelor şi aflarea unor răspunsuri la întrebările pe care noi, studenţii, le avem.

Susține și tu activitatea Colegiului „Sfântul Nicolae” la Gala Națională a Voluntarilor

4 Decembrie 2017, în Comisii, Noutăți, Proiecte

Colegiul „Sfântul Nicolae” este unul dintre mediile cele mai propice voluntariatului din mediul studențesc ieșean. Anual, acesta ajunge la inimile oamenilor prin diverse proiecte ce au ca scop pe de o parte acțiunile filantropice concretizate prin ajutorarea semenilor, iar pe de altă parte promovarea creativității și a spiritului critic.